VDM byter namn

Det lokala partiet Kommunpartiet VDM byter namn till Westerwikspartiet.

Tror "W". Med "Westerwikspartiet" tror Jonas Jalkteg, Hans Ellervik och Christina Sundsmon att det lokala parti som tidigare hette VDM, hittat ett nytt namn som både bäddar för framtiden och markerar respekt för historien.

Tror "W". Med "Westerwikspartiet" tror Jonas Jalkteg, Hans Ellervik och Christina Sundsmon att det lokala parti som tidigare hette VDM, hittat ett nytt namn som både bäddar för framtiden och markerar respekt för historien.

Foto: Ulrik Alvarsson

Namnbyte2015-12-07 13:09

Videon är inte längre tillgänglig

– Vi tycker att det nya namnet är tydligare, säger partiets talesman Hans Ellervik.

Bokstavskombinationen VDM har funnits med i Västerviks politik sedan 1976. Då bildades Västerviks Demokratiska Miljöparti.

Man kan säga att utvecklingen har sprungit ifrån namnet.

Många trodde att namnet skvallrade om ett band till Miljöpartiet. MP fanns inte när VDM grundades. Numera förknippar många VDM snarare med utbildnings- och kulturfrågor än miljöpolitik.

För några år sedan gjordes ett försiktigt namnbyte till Kommunpartiet VDM, där bokstäverna skulle stå för Västervik, Demokrati och Människan i fokus. En otymplig förkortning som aldrig satte sig hos väljarna. Nu väljer man alltså det enklare namnet Westerwikspartiet.

Betyder nytt namn ny politik?

– Nej, svarar Jonas Jalkteg: Vi fokuserar på kommunens kärnområden som skola och omsorg. Kultur fortsätter att vara viktigt för oss, och demokrati- och integrationsfrågor.

– Den absolut viktigaste frågan just nu är nedskärningarna i skolan. Till skillnad från andra partier vill vi inte vänta på statsbidrag som vi kanske inte ens får. Istället vill vi att kommunen tar saken i egna händer och gör en skattehöjning som oavkortat går till skolan, säger Hans Ellervik.

Tidigare i år skapade partiet debatt när man avslöjade att Bostadsbolaget ägde en lägenhet i Stockholm. Enligt Hans Ellervik kommer partiet att fortsätta att fungera som en en granskare av den kommunala verksamheten.

– Just nu tittar på närmare på kommunens bilpark, avslöjar han.

Ska man tolka namnet som att ni är ett parti för Västerviks stad?

– Nej, med Westerwik menar vi hela Västerviks kommun, säger Ellervik.

– Vi vill ha aktiva som kan fungera som ögon och öron i hela kommunen, säger Carola Kjellgren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om