à rets julkalender i SVT Àr som vi redan berÀttat i samband med inspelningarna i VÀstervik en magisk tidsresa dÀr en pojke letar efter sin försvunne pappa. I centrum för handlingen stÄr 11-Ärige Clint, som spelas av Gusten Wickberg.
Ănda sedan Clints pappa försvann pĂ„ julafton för fem Ă„r sedan har Clint hatat julen. Men en kvĂ€ll i början av december förĂ€ndras plötsligt allt nĂ€r en mystisk man med famnen full av skatter dyker upp i Clints garderob â dĂ€r han tappar en kikare. Nyfikne Clint testar kikaren och hĂ€pnar nĂ€r han fĂ„r syn pĂ„ sin pappa som verkar vara fast nĂ„gonstans i forntiden.
"Tidstjuven" blir ett Àventyr i tid och rum nÀr Clint med tidskikarens hjÀlp Äker tillbaka i historien för att försöka hitta sin försvunne pappa.
ââEftersom Clint reser i tiden sĂ„ Ă€r han ju vĂ€ldigt modig. Han Ă€r ocksĂ„ lite lillgammal, nyfiken och bestĂ€md, och han ger sig aldrig, sĂ€ger Gusten Wickberg om sin rollfigur.
Att varje avsnitt av julkalendern brukar ses av runt en miljon svenskar Àr absolut nÄgot Gusten Wickberg har i bakhuvudet nÀr inspelningarna nu Àr i full gÄng.
ââJag tĂ€nker pĂ„ det ibland. Men det Ă€r ju bara jĂ€tteroligt att fĂ„ vara en del av nĂ„got som sĂ„ mĂ„nga kollar pĂ„ och uppskattar, sĂ€ger han.
I rollistan syns Àven bland andra Maja Rung, Sissela Kyle, Loa Falkman och Simon J Berger. Berger spelar sjÀlva tidstjuven, som i serien heter Bildsköne Bengtsson. Hans gömstÀlle Àr en magisk grotta, fylld av glÀnsande föremÄl frÄn olika tidsepoker.
ââBildsköne Bengtsson har verkligen gjort sig en karriĂ€r pĂ„ sina tidsresor. Det har visat sig lukrativt för honom att sno med sig dyrbara skatter frĂ„n olika tider i historien, sĂ€ger Berger.
Simon J Berger har varit med i mÄnga tv-serier tidigare, men "Tidstjuven" innebÀr ett nytt sÀtt att jobba pÄ.
ââDet Ă€r ju vĂ€ldigt sĂ€llan man gör tv-serier som bestĂ„r av 24 avsnitt. Det blir ett intressant tempo nĂ€r det behövs en cliffhanger var femtonde minut, det gör det vĂ€ldigt speciellt att jobba med julkalendern. Det gör det lite nytt och spĂ€nnande för mig, sĂ€ger han.
Förutom i VÀstervik sker inspelningarna sker i Stockholm och Gotland. Och nÀr det i vinter Àr dags för "Tidstjuven" att fÄ premiÀr vet Gusten Wickström vad han vill att tittarna ska kÀnna:
ââJag hoppas att de ska bli berörda. Och att de ska börja gilla julen mer Ă€n vad Clint gör!
De tvÄ huvudsakliga spelplatserna i VÀstervik var Stora torget och BÄtsmansgatan. Kalenderns producent Elin Falck sa sÄ hÀr till VT innan de lÀmnade VÀstervik:
â Julkalendern Ă€r klar i sin helhet först i slutet av oktober i Ă„r. Jag kan Ă€nnu inte svara pĂ„ hur mĂ„nga procent av kalendern som utspelar sig i VĂ€stervik (KrĂ„ksjö) mer Ă€n att det Ă€r en viktig plats för vĂ„r historia som utgör navet i berĂ€ttelsen.