"Det ger ju inget bra intryck av Överum"

"Jag undrar vad som hÀnt om det stÄtt ett förfallet hus pÄ infarten till VÀstervik? Hade det dröjt 13 Är för kommunen att sÀtta ner foten"?

"Man hoppas ju att det kommer nĂ„gon som vill ta hand om huset. Det skulle kunna bli riktigt vackert igen", sĂ€ger en person som bor i nĂ€rheten av det förfallna Överumshuset.

"Man hoppas ju att det kommer nĂ„gon som vill ta hand om huset. Det skulle kunna bli riktigt vackert igen", sĂ€ger en person som bor i nĂ€rheten av det förfallna Överumshuset.

Foto: Martina Gradian

Överum2023-02-24 11:30

Orden kommer frĂ„n en person som bor i nĂ€rheten av det förfallna "Gamla Ă„lderdomshemmet" i Överum. 

Just nĂ€r jag Ă€r fĂ€rdig med fotograferandet av huset sĂ„ kommer en person fram till mig och bjuder in mig pĂ„ kaffe. Jag finner mig sjĂ€lv sittandes med tre personer som Ă€r som levande uppslagsverk över Överums historia. Vilken tur man har ibland. 

Ingen av dem vill dock medverka med namn. De vill inte framstÄ som gnÀlliga, utan pÄpekar att de Àr glada att kommunen tar tag i huset.

– Min mamma jobbade dĂ€r nĂ€r det var Ă„lderdomshem under 1950-talet. NĂ€r Ekhamra byggdes stĂ€ngdes Ă„lderdomshemmet, berĂ€ttar en av personerna. 

Personerna ser huset varje dag, precis som mĂ„nga andra. Det ligger i korsningen dĂ€r vĂ€g 35 möter Masugnsgatan, och Ă€r bland det första som syns nĂ€r man som bilist passerat Överumsskylten frĂ„n GamlebyhĂ„llet.

– Det ger ju inget bra intryck av Överum. Det Ă€r det första som syns för alla som kör in i Överum, sĂ€ger personen som ocksĂ„ undrade om ett likadant hus kunnat fĂ„ förfalla lĂ€ngs infarten till VĂ€stervik.

– Vi kĂ€nner oss vĂ€l lite Ă„sidosatta hĂ€r i Överum, konstaterar en av personerna. 

– NĂ€r huset slutat vara Ă„lderdomshem tog ABF över huset, berĂ€ttar de vidare. 

Det var kurser i mattvĂ€vning och sprĂ„k och man kunde hyra huset för fackliga möten. 

undefined
PĂ„ Masugnsgatan stĂ„r "gamla Ă„lderdomshemmet" och blickar ut mot riksvĂ€g 35 som löper genom Öveurm.

Efter det köptes huset av en konstnĂ€r. 

– Oh det blev sĂ„ fint! Utbrister en person. 

KonstnĂ€ren ska ha satt ut stenskulpturer i trĂ€dgĂ„rden. 

– Det var vackert invĂ€ndigt ocksĂ„. Jag kommer ihĂ„g det lite vagt. Till vĂ€nster fanns ett allrum, i hallen installerade konstnĂ€ren en braskamin och pĂ„ övervĂ„ningen hölls det vernissager, fortsĂ€tter hen. 

undefined
Huset ligger mittemot "prÀstgÄrden", dÀr det varit HVB-hem. Huset ligger ocksÄ vid en busshÄllsplats, i korsningen med RiksvÀg 35 och Masugnsgatan.

KonstnÀren sÄlde huset till den nuvarande Àgaren.

Personerna berĂ€ttar att de sett Ă€garen – som bor i en Stockholmsförort – ett par gĂ„nger. En dag för nĂ„gra Ă„r sedan röjdes trĂ€d till viss del i trĂ€dgĂ„rden. 

– Men allt lĂ€mnades pĂ„ tomten. Det ligger kvar en sĂ„g, konstaterar en av personerna. Det har kommunen ocksĂ„ sett: och sĂ„gen Ă€r en av sakerna som ska stĂ€das bort. 

Personerna har sjĂ€lva sett hur obehöriga försökt ta sig in i huset genom Ă„ren. Även om de önskat att kommunen satt ner foten tidigare under dessa 13 Ă„r sĂ„ Ă€r de glada att nĂ„got nu hĂ€nder.

– Man hoppas ju att det kommer nĂ„gon som vill ta hand om huset. Det skulle kunna bli riktigt vackert igen. Men det Ă€r klart, nu nĂ€r det stĂ„tt som det gjort Ă€r det nog mycket som Ă€r förstört invĂ€ndigt. 

undefined
Huset ligger mittemot "prÀstgÄrden", dÀr det varit HVB-hem. Huset ligger ocksÄ vid en busshÄllsplats, i korsningen med RiksvÀg 35 och Masugnsgatan.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!