Yngvesson lämnar landstingstoppen

Moderaten Henrik Yngvesson lämnar posten som landstingsråd, och blir kommunalråd i Mörbylånga.

Moderaten Henrik Yngvesson blir kommunalråd i Mörbylånga.

Moderaten Henrik Yngvesson blir kommunalråd i Mörbylånga.

Foto: Anders Steiner

Skifte2013-10-17 08:35

Yngvesson har varit moderaternas ledande politiker i Kalmar läns landsting sedan 2008. Då ersatte han Malin Almqvist, som även hon lämnade landstingspolitiken för att ge sig in i kommunpolitiken.

Henrik Yngvesson berättar att posten som kommunalråd är något av ett drömjobb.

– När jag kom in i politiken 1998 tänkte jag tidigt att få bli kommunalråd i den kommun som jag är född och uppvuxen i är något att så småningom trakta efter.

För oss Västerviksbor som inte är så insatta i kommunpolitiken på Öland – vilka utmaningar står du inför?

– Som i alla kommuner att få ekonomin att gå ihop.

Så berättar han om Mörbylånga kommuns utveckling de senaste decennierna. Sedan Ölandsbron byggdes har kommunen vuxit, framförallt kring brofästet. Kommunen har kunnat dra nytta av närheten till Kalmar.

– Kalmar har inte lyckats lika väl som vi att få fram attraktiva bostadsområden. Därför har det varit många som valt att bosätta sig på Öland och pendla till Kalmar.

De senaste åren har tillväxten svalnat av något. En annan utmaning, säger Yngvesson, är att skapa bostadsområden inte bara kring brofästet utan även på östra och södra Öland.

Yngvesson vill inte peka ut någon favorit till posten som efterträdare, däremot har han ett gott råd att ge den som väljs till posten som moderat landstingsråd:

– Var lyhörd. Lyssna på medborgarna, inåt verksamheten och på patienterna.

Med sina fem år är Henrik Yngvesson den moderat som suttit längst på posten som landstingsråd i Kalmar län under 00-talet. Jämför med övriga partier så har M bytt ledande företrädare ofta.

Kan det skada partiet?

– Det är klart att fem år kanske inte är så lång tid, men politiken går automatiskt inte framåt för att man har suttit 20 år på posten, säger Yngvesson, och konstaterar att det funnits olika anledningar till att hans företrädare suttit kort tid på posten.

Han tror inte att det skadar partiets ställning i landstinget.

– Den kommer att bero på min efterträdare. Jag tror att det kan vara en tillgång med en person som kommer in med nya perspektiv.

Fem byten sedan 2000

Moderaterna är det parti som bytt landstingsråd flest gånger sedan 2000.

Våren 2000: Anders Åkerman, Kalmar, återgår till sitt gamla jobb som läkare. Kristina Helstad från Pelarne ersätter.

Januari 2001: Kristina Helstad får kritik för sitt arbetssätt som innebär att hon inte tillbringar så mycket tid i landstingshuset i Kalmar. I januari 2001 avgår hon. I pressmeddelandet riktar hon kritik mot ett tufft politiskt klimat som hon tror kan avskräcka nykomlingar.

2001: Relativt omgående pekas Peter Johansson, från Västervik, ut som efterträdare, Tillträdet dröjer till hösten. Under tiden vikarierar Leif Hammarqvist, Oskarshamn på posten.

Oktober 2001: Peter Johansson tillträder. 2002 övergår han och de övriga borgerliga politikerna från att vara oppositionspolitiker till att leda landstinget. Det blir en tuff period. Landstingets ekonomi är dålig, och ett sparpaket där bland annat en nedläggning av BB i Västervik möts av kritik.

November 2004: Peter Johansson meddelar att han avgår. För VT berättar han i efterhand i en intervju om hur han utsatts för anonyma hot över telefon. Malin Almqvist ersätter.

Augusti 2008: Malin Almqvist lämnar landstinget för att bli kommunalråd i Kalmar. Henrik Yngvesson från Färjestaden ersätter.

Oktober 2013: Henrik Yngvesson meddelar att han kommer att ta jobbet som kommunalråd i Mörbylånga kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om