Artikelbild

En liten stor spelare. Alexander Hallenstam imponerade stort trots att han var yngst, minst i hela SM.Foto:Ingemar Petersson

 

 

 

 

Artikelbild

Mattias Edmark och Oscar Ringdahl från Överum tränar på finter.Foto:Ingemar Petersson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Det är mycket psykiskt också, tillägger Edmark och visar tydligt att de inte har mer tid över till tidningen.
 


Placeringar, Namn, Klubb 
1 Hans Österma BHK Möllan Rouge (Malmö)
2 Ivan Zaharov Bagira (Ryssland) 
3 Stefan Edwall Enköping 
4 Lars Fridell BHK Lugna Puckar (Stockholm
30 Christoffer söderqvist Överums Fritidsgård
78 Christian Nilsson Överums Fritidsgård
81 Mattias Edmark Överums Fritidsgård
83 Didrik Westerhol Överums Fritidsgård
86 Oscar Ringdahl Överums Fritidsgård
89 Emil Mikaelsson Överums Fritidsgård
91 Tommy Nilsso Överums Fritidsgård
92 Sebastian Jonsson Överums Fritidsgård
98 Jerry Eklöv Överums Fritidsgård
100 Christoffer Hagström Överums Fritidsgård
103 Oscar Fredriksson Överums Fritidsgård
104 Kim Eriksson Överums Fritidsgård
106 Pierre Svensson Överums Fritidsgård
107 Fabian Ljungberg Överums Fritidsgård
108 Anton Hagström Överums Fritidsgård
109 Rasmus Ringdahl Överums Fritidsgård
110 Rickard Adolfsson Överums Fritidsgård
111 Petter Svensson Överums Fritidsgård
114 Kevin Svensson Överums Fritidsgård
116 Jesper Starkenberg Överums Fritidsgård
   
   
Semifinal Öppen Klass: Bäst av 7 matcher 
Lars Fridell - Hans Österman:3-4 (4-3s ,2-1 ,2-1 ,0-6, 3-4, 3-4, 1-2)
Stefan Edwall - Ivan Zaharov:2-4 (4-5, 5-2,5-6, 4-3s, 1-5 , 1-5)
   
Final Öppen Klass; Bäst av 7  Matcher 
Hans Österman - Ivan Zaharov:4-2 (2-3, 4-3, 4-2, 1-2 , 5-1 , 5-1)

Dam-Final   
Sissie Wikström - Maria Yalbacheva: 1-4 (4-1, 2-6, 2-4, 1-5, 2-3)    
1:a Maria Y  Från Rysslan  
2:a Sissie W Från Eskilstuna  
   
Veteranklassen  
Placeringar   
1: Lars-Erik Svensson , Umeå Hss  
2: Pontus Eriksson , Umeå Hss  
3:Jerry Wikströn , Eskilstuna  
3: Björn Ingvaldsson , Stockholm  
   
Juniorklassen (17 deltagare)  
1:a Marcus Lagerqvist , Eskilstuna  
2:a Johan Gustavsson  
3: Mattias Edmark , Överums Fritidsgård 
3: Oscar Ringdahl, Överums Fritidsgård 
5: Didrik Westerholm, Överums Fritidsgård 
6: Kim Eriksson, Överums Fritidsgård 
7: Martin Lundfall  
8: Oscar Fredriksson , Överums Fritidsgårf 
   
Knatte Klassen (8 deltagare)  
1; Alexander Hallenstam , Eskilstuna  
2: Fabian Ljungberg , Överums Fritidsgård 
3: Max Ringdahl , Överums Fritidsgård 
3: Viktor Svensson , Överums Fritidsgård 
   
Rookieklassen (för dem som aldrig varit med i en SM-Tävling innan, 40 deltagere)
1:a Mattias Edmark, Överums Fritidsgård 
2:a Oscar Ringdahl, Överums Fritidsgård 
3:a Krister Engelbrektsson, Skövde  
3:a Sonny Thorgren , Eslöv