Enighet söks nÀr Sverige tar över i EU

Sveriges nya EU-minister fÄr rivstarta med ett svenskt ordförandeskap efter bara nÄgra mÄnader som statsrÄd.
–SpĂ€nd av förvĂ€ntan, sĂ€ger Jessika Roswall (M).

EU-minister Jessika Roswall (M) pÄ vÀg in till fredagens ministermöte i Bryssel.

EU-minister Jessika Roswall (M) pÄ vÀg in till fredagens ministermöte i Bryssel.

Foto: Wiktor Nummelin/TT

EU2022-11-18 16:18

Första ministermötet skedde under fredagen i Bryssel. NÀsta vecka blir det ocksÄ debut i EU-parlamentet i Strasbourg dÄ EU-ministern ska vara med och fira parlamentets 70-Ärsjubileum.

Sedan vÀntar en spÀckad vÄr nÀr Sverige Àr ordförandeland i EU:s ministerrÄd frÄn den 1 januari.

– Jag kĂ€nner mig sĂ„ förberedd som jag kan vara. Jag har ju inte varit statsrĂ„d sĂ„ lĂ€nge, men jag har haft ett gott samarbete med den förra EU-ministern (Hans Dahlgren). Jag Ă€r spĂ€nd av förvĂ€ntan, men inser att det kommer att bli mycket jobb, sĂ€ger Roswall i Bryssel.

PÄverkas av SD?

En av frÄgorna pÄ förhand har varit hur mycket regeringens stödparti SD kommer att kunna pÄverka EU-politiken. SD har exempelvis en betydligt mindre kritisk bild av Ungern Àn de tre regeringspartierna. Enligt Roswall har det ÀndÄ inte pÄverkat hennes linje inför debutmötet i Bryssel pÄ fredagen, dÄ just lÀget i Ungern stod i centrum.

– Inte alls. Vi har varit tydliga hela tiden och kommer att vara det. Jag var pĂ„ EU-nĂ€mnden i fredag och fick ett klart stöd att stĂ€lla den hĂ€r frĂ„gan (om domstolarnas oberoende), sĂ€ger Roswall.

Arbeta för enighet

Sveriges program för ordförandeskapet har man till stor del Àrvt frÄn företrÀdarna i S-regeringen.

– Mycket ligger kvar. Sedan ska vi anpassa oss efter omvĂ€rlden – och det Ă€r klart att sĂ€kerhetsfrĂ„gorna kommer att vara pĂ„ topp Ă€ven för det svenska ordförandeskapet, sĂ€ger Roswall.

En av utmaningarna blir att fÄ EU att fortsatt hÄlla ihop med stödet till Ukraina och sanktioner mot Ryssland.

– Jag har för ambition att se till att bibehĂ„lla den enigheten. Det kommer sĂ€kert bli tufft, men jag tror att det kommer att gĂ„, sĂ€ger EU-ministern i Bryssel.

Fakta: Ordförandeskap i EU

EU:s ordförandeland har som frÀmsta uppgift att leda ministerrÄdets möten och pÄgÄende förhandlingar med EU-parlamentet och EU-kommissionen. Samtliga ordinarie toppmöten hÄlls dock i Bryssel under ledning av rÄdets permanente ordförande, för nÀrvarande Belgiens förre premiÀrminister Charles Michel.

Ordförandeskapet roterar mellan samtliga medlemslÀnder under ett halvÄr i taget. SÄ hÀr ser listan ut under de kommande halvÄren:

Hösten 2022: Tjeckien

VÄren 2023: Sverige

Hösten 2023: Spanien

VÄren 2024: Belgien

Hösten 2024: Ungern

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!