Ny ledare planerar avgå för att bli president

Sadyr Japarov, sedan den 15 oktober tillförordnad statschef i det politiskt oroliga Kirgizistan, meddelar att han tänker ställa upp i det centralasiatiska landets kommande presidentval den 10 januari.

Den forna Sovjetrepubliken Kirgizistans tillförordnade president Sadyr Japarov. Arkivbild.

Den forna Sovjetrepubliken Kirgizistans tillförordnade president Sadyr Japarov. Arkivbild.

Foto: Vladimir Voronin/AP/TT

Politik2020-10-26 15:20

"Jag kommer att avgå i tidiga december och ställa upp i valet som en vanlig medborgare. Om jag väljs blir jag president. Om inte, förblir jag en vanlig medborgare", säger han i ett uttalande.

51-åringen, som fram tills för några veckor sedan satt i fängelse för kidnappning, tog nyligen över makten från den sittande presidenten Sooronbaj Jeenbekov efter veckor av protester mot det kritiserade parlamentsvalet den 4 oktober.

Japarov utlovade då nya parlamentsval i december, men tvärvände kort därefter genom att avlysa valen och upplösa valkommissionen. Han uppmanade även till grundlagsändringar i syfte att få ställa upp i val för att officiellt kunna röstas fram som president – något som inte är tillåtet för en tillförordnad ledare enligt den nuvarande kirgiziska konstitutionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!