1 900 jobb blir lediga de närmaste åren

Många anställda i kommunen går i pension de kommande tio åren. Campus Västerviks undersökning visar att närmare 1 900 pensionsavgångar ska ersättas.

Alla kurvor pekar uppåt för Gunnebo Industriers affärsområde Lifting, vilket förstås gläder platschefen i Gunnebo, Benny Ahlsén.

Alla kurvor pekar uppåt för Gunnebo Industriers affärsområde Lifting, vilket förstås gläder platschefen i Gunnebo, Benny Ahlsén.

Foto: Anders Steiner

Västervik2012-02-01 00:00

Campuschef Jerry Engström säger att undersökningen inte är helt klar än. Siffrorna bygger på hur det ser ut i kommunen och landstinget och de större tillverkningsföretagen.

Sedan tillkommer de mindre företagen och företag inom handel och service. Men när det gäller de sistnämnda är medelåldern såpass låg att det inte är så många pensionsavgångar.

Då är det annorlunda i industrivärlden. En del av dessa företag byter ut 45 procent av personalstyrkan det närmaste decenniet, på grund av alla som går i pension.

Det är både tjänstemän och kollektivanställda som behöver ersättas. En yrkesgrupp som Jerry Engström redan nu ser att det blir en efterfrågan på är civilingenjörer.

Inom vården är det bland annat läkare och sjuksköterskor som går i pension.

Lärare och förskollärare behövs också.

Undersökningen har gjorts av Campus Västervik, med hjälp av kompetensråden. Syftet är att fastställa vilket behov av arbetskraft som olika branscher i kommunen har.

Jerry Engström tycker att det är viktigt att ungdomarna får veta att de här behoven finns på arbetsmarknaden.

Det finns många som vill stanna kvar i Västervik och plugga här, om möjligheten finns, enligt Engström. Därför anpassas utbudet till den lokala efterfrågan på arbetskraft.

- Vårt uppdrag handlar väldigt mycket om att tillhandahålla utbildning som arbetsmarknaden behöver, säger Jerry Engström.

Pensionsavgångar

Närmare 1 900 pensionsavgångar inom offentlig och privat sektor i Västerviks kommun ska ersättas med nya anställda de närmaste tio åren, enligt vad Campus Västervik hittills har fått fram.

Landstinget behöver anställa cirka 500 personer, varav 300 grundutbildade sjuksköterskor.

Kommunen behöver anställa cirka 800 personer, bland annat lärare.

Tillverkningsindustrin behöver anställa drygt 350 personer.

Dessutom är det 150-160 statliga jobb som ska ersättas med ny personal, bland annat inom Kriminalvården och försäkringskassan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om