2 500 ton sand sopas nu upp från Västerviks gator

Närmare 2 500 ton sand har den gångna vintern lagts ut runt om i Västervik för att öka friktionen mellan fordon och vägbanor. Nu jobbar man för fullt med att sopa upp all sand, men den går inte att återanvända till ny sandning.

Under vintern har bilarna ute på vägarna nött ned sandkornen och förvandlat sanden till rena matjorden. Foto: Anders Steiner

Under vintern har bilarna ute på vägarna nött ned sandkornen och förvandlat sanden till rena matjorden. Foto: Anders Steiner

Foto: Anders Steiner

Västervik2010-04-10 00:00
Det beror dels på att den innehåller en hel del skräp, men framför allt på att de från början 2-8 millimeter stora sandkornen av alla bilar nötts ned och blivit alltför finkorning. Nu är den nästan som matjord.Västerviks kommun har den gångna vintern lagt ut närmare 2 500 ton sand. Det är 700 ton mer än året innan.Kommunen har ett avtal med Skanska i Gamleby som tar hand om den återvunna sanden och använder den i sin asfalttillverkning.- Vi sopar nu för fullt på gatorna, berättar Janne Pettersson, en av chaufförerna på den stora, dammsugande sopmaskinbilen.- Normala år brukar vi börja sopa gatorna den 15 mars, men den ihållande vintern har gjort att vi inte kunnat komma igång förrän nu. För närvarande körs sopmaskinbilen från fyra på morgonen till åtta på kvällen.På vissa platser, exempelvis Stenhamraparkeringen, går det ännu inte att sopa på grund av ett flertal kvarvarande stora snöhögar.Vid kommunens avstjälpningsplats för snö på Karstorpsområdet var snötäcket på tisdagen "bara" två meter tjockt. Här lär inte vara snöfritt förrän i mitten av maj. Och då blir det nog en hel del kvarvarande föroreningar från all snön att städa upp.Sandsopning och lagning av skador som uppkommit vid snöröjning ingår i kommunens totala snöbudget som för 2010 ligger på drygt 5 miljoner kronor.Redan nu är man dock uppe i den dubbla kostnaden, alltså tio miljoner kronor, och det kan bli ännu mer snöröjningskostnader också i slutet av innevarande år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om