50 Är för Kyrkliga syföreningen i Ankarsrum

I församlingshemmet i Ankarsrum dukades det till fest i gÄr nÀr Kyrkliga syföreningen fyllde pÄ 50 Är.

Äldsta medlemmen. Rose-Marie Jonsson till vĂ€nster har varit medlem i Ankarsrums Kyrkliga syförening i 40 Ă„r och hĂ€r fĂ„r hon blommor av ordförande Vivan Adolfsson.

Äldsta medlemmen. Rose-Marie Jonsson till vĂ€nster har varit medlem i Ankarsrums Kyrkliga syförening i 40 Ă„r och hĂ€r fĂ„r hon blommor av ordförande Vivan Adolfsson.

Foto: Ljungblad Margareta

VĂ€stervik2008-01-21 00:05
Ordförande i Kyrkliga syföreningen Vivan Adolfsson hÀlsade vÀlkommen till föreningens jubileumssamkvÀm. Vivan Adolfsson blev medlem i syföreningen nÀr hon fick pension för runt tio Är sedan och valdes till ordförande Är 2001.Föreningen har 24 medlemmar och Rose-Marie Jonsson Àr den som varit med lÀngst med sina 40 Är, varav 39 som sekreterare.Damernas hjÀlpverksamhet med att sy och sticka har genom Ären inneburit att deras arbete har kommit de fattiga vÀl till del i Vitryssland och Litauen.- Det Àr Gun Vilén som kommer och hÀmtar vÄra babypaket för vidare befordran. PÄ senare Är har ocksÄ nödlidande barn i u- och katastroflÀnder fÄtt hjÀlp med babypaket. Allt förfÀrdigat med omsorg av föreningens medlemmar och att detta har kommit till verklig nytta och blivit uppskattat har vi fÄtt bevis pÄ, berÀttar Rose-Marie Jonsson.Det var sÄ man tÀnkt med hjÀlpverksamhet nÀr föreningen startade för 50 Är sedan. I verksamheten tillkommer ocksÄ kollekter, lotterier, försÀljningar och gÄvor med mera för insamlade medel. PÄ dessa 50 Är har syföreningen samlat in cirka 307000 kronor. Medel som fördelats till olika hjÀlporganisationer och till kyrkans prydande. Det har blivit ett antal gÄvor genom Ären som pryder kyrkan i Ankarsrum.Dessutom stÀller syföreningens medlemmar vÀlvilligt upp med praktiskt arbete som bakning, dukning med mera i församlingshemmet dÄ de anordnar kyrkkaffe vid ett antal högtider.- Av den första grundstommen i föreningen finns naturligtvis inga medlemmar kvar, men föreningen hÄller ett konstant medlemsantal. SammanhÄllningen och arbetsviljan har alltid varit den bÀsta och vÄr förhoppning Àr att den ska fortsÀtta att verka i mÄnga Är framöver, sÀger Rose-Marie.Vivan Adolfsson tackade Rose-Marie med en bukett blommor och nÄgra av medlemmarna uppmÀrksammades med en ros för sitt arbete i föreningen.Prosten Claes-Göran Thorell tackade sin aktiva förening för ett storartat hjÀlparbete för kyrkan.- NÄgon gÄva har jag inte till jubilaren men kyrkan bjuder pÄ kalaset ni ordnat hÀr i dag, sa Claes-Göran Thorell.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om