8 600 fordon per dygn kör över Fiskaretorget
Foto: Fotograf saknas!
Vid det sammanträde tekniska nämnden höll på tisdagen informerade Gunnar Mårtensson om trafiksituationen i centrala Västervik.
Från tekniska kontoret finns ett förslag om att stänga av Fiskaretorget för biltrafik 15 juni-15 augusti. Nu ska även politikerna säga sitt. Ett definitivt beslut kommer den 17 maj.
Avstängningen av Fiskaretorget görs mellan Hamngatan och Brunnsgatan. Under den turistintensiva Visfestivalsveckan, vecka 28, stängs även Strandvägen av ända ut till Slottsholmsleden. Om Fiskaretorget stängs av i två månader får trafik från de norra stadsdelarna köra en lång omväg för att ta sig till och från Norrlandet och Gränsö.
- De får köra upp till trafikljusen i korsningen Albert Tengers väg-Allén, för att därefter svänga höger in på Dichmansgatan vid brandstationen och köra Södra Järnvägsgatan ned mot hamnen, säger Gunnar Mårtensson som tror att detta tar endast 4-5 minuter längre tid.
Sträckan är dock ett par kilometer längre och med tanke på att kanske 3 000 fordon tvingas ta denna omväg blir det 600 mil extra bilkörning varje dag inne i centrala Västervik. Med motsvarande ökning av avgasutsläpp.
- Fiskaretorget är fullt av folk sommartid och alla start och stopp när bilar måste släppa fram gående innebär också en hel del avgaser, säger Mårtensson som tror att utsläppsmängden jämnar ut sig.
- Dessutom har vi i dag gott om ledig trafikkapacitet på Södra Järnvägsgatan. En mätning som nyligen gjordes intill Willys visar att där kör bara 4 000 fordon per vardagsdygn.
På Hamngatan kör 6 000 fordon per vardagsdygn och i Allén hela 16 000 fordon.
- Vi avser mäta hur trafikförflyttningarna blir under sommarens avstängning, vilka nya gator trafikanterna väljer. Även efter sommaren mäter vi trafiken för att se om människor fortsätta köra sina nya rutter, säger Gunnar Mårtensson.
De stora mc-dagarna på Gränsö infaller i år under avstängningen av Fiskaretorget. Hur blir det med mc-kortegen genom Västerviks centrum och på Storgatan?
- De får väl komma in med en ansökan. De skulle nog kunna få ett tillfälligt undantag för några timmar.
Bidrag till enskilda vägar var den enda punkt som ledde till votering vid tekniska nämndens sammanträde. För att hantera problemet med ett förväntat underskott på 150 000 kronor för enskilda vägar beslutades om en kvalitetssänkning inom hamnverksamheten, informationsplatser och strandkajer med just 150 000 kronor.
För att belasta den egna verksamheten så lite som möjligt beslutades att avslå alla ansökningar från 2004 för iståndsättningsbidrag med utbetalning under 2005.
S-gruppen föreslog att man skulle spara 150 000 kronor på asfalt, men förlorade i voteringen där kontorets förslag vann med 6-5.
Tekniska kontoret håller budget enligt plan. Det har haltat lite tidigare beroende på stora kostnader för underhåll och reparation av industrispåret från järnvägsstationen ut till Lucerna.
Vid tekniska nämndens sammanträde informerade va-chefen Ulf Andersson om märkliga korrosionsangrepp på industrivattenledningar och avloppsledningar i Karstorpsområdet.
I ledningssammanhang moderna och tjockväggiga ledningar i gjutjärn från 1960-talet har drabbats av stora, oförklarliga fräthål.
Förmodligen har skadorna orsakats av en aggressiv blandning av ämnen i jorden på den aktuella platsen. Skadorna kommer att kosta cirka en miljon att åtgärda. Pengar till detta får omfördelas från ordinarie investeringsbudget.
Gjutjärnsrören grävs inte upp. I stället sticks ett aningen smalare plaströr in i befintliga ledningar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!