Alla kan inte simma efter årskurs 5
Målet är att alla barn efter årskurs 5 skall kunna simma. Ett mål som kan tyckas vara svårt att uppfylla. I Västerviks kommun var det 21 elever, 12 flickor och 9 pojkar, som inte nått upp till målen. Dessa kommer att få fortsatt utbildning under årskurs 6.
Kraven som förr i Västerviks kommun enbart innehöll ett krav på att kunna simma 50 meter har blivit betydligt tuffare och har anpassats till nationella krav.
Simkunnig är i dag den som kan falla i på djupt vatten, få huvudet under och efter att åter ha tagit sig upp till ytan kan simma 200 meter i en följd, varav 50 m ryggsim.
Skolan följer upp simkunnigheten även efter årskurs 8. Här finns i Västerviks kommun 7 elever som inte uppfyller kunskapsmålet. Här är orsakerna fortfarande rädsla för vatten men även rent medicinska. Eleverna har fått och får enskild extraträning.
För bara ett år sedan var kommunen och barn-och utbildningsnämnden i ordentligt blåsväder när helt enkelt badresorna till Västerviks simhall skulle dras in av kostnadsskäl från senaste årsskiftet.
Så blev det inte. Politikerna erkände att ett inte så bra beslut hade fattats och upphävde tidigare fattade beslut. Simresorna kunde fortsätta.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!