Åter till Åbyskolan efter vecka i Turkiet

Tolv elever och tre lärare från Åbyskolan har just kommit hem från Turkiet som ett led i religionsprojektet Loor.

Eleverna från Gamleby förbereder sig för en rejäl rundtur i mångmiljonstaden Istanbul. För att lättare kunna hålla ihop gruppen klädde samtliga på sig en turkisk t-skjorta.  FOTO: PRIVAT

Eleverna från Gamleby förbereder sig för en rejäl rundtur i mångmiljonstaden Istanbul. För att lättare kunna hålla ihop gruppen klädde samtliga på sig en turkisk t-skjorta. FOTO: PRIVAT

Foto: Brandin Hans

Västervik2009-06-08 18:28
Gruppen har bott hemma hos privatpersoner i staden Çorly, tolv mil från Istanbul på den europeiska sidan. Åbyskolan är bara en av flera skolor som ingår i projektet. De övriga ligger i Polen, Slovenien, Tyskland, England, Litauen, Österrike och Tyskland. Eleverna är alldeles uppfyllda av intryck från resan. Framför allt har de ställts inför språkliga svårigheter. Engelska är projektets språk, men i hemmen där de bott har de fått använda teckenspråk till stor del. - Under dagarna var vi tillsammans med eleverna i en privat skola i Çorly berättar de, men vi har också umgåtts väldigt mycket på kvällstid. På plats i Turkiet fanns runt 100 deltagare i projektet och inför alla dessa fick eleverna från Gamleby redovisa sina arbeten som de färdigställt under våren. De har kartlagt religionstillhörigheten på skolan, i Västerviks kommun och i Sverige. De har undersökt vilka religioner som praktiseras och vilket antal anhängare som varje religionsyttring har. De berättade också hur det svenska kyrkoåret är indelat, vilka högtider svenska kristna firar och varför.Deltagarna fick göra en intresseanmälan om att delta i projektet och samtliga tolv nior som anmälde sig fick komma med. Nu får de lämna projektet och ge plats åt de åttondeklassar som också ingår. De får resa till Düsseldorf.Alltsamman bekostas av EU-medel och belastar inte skolans normala budget. Under två har har Åbyskolan 22 000 euro till sitt förfogande. - Hela projektet ska resultera i en vandringsutställning som kommer att cirkulera mellan skolorna, berättar Gunilla Moe, en av lärarna som deltar.
Loor
"Loor" - står för "Living with our and others´religion together and in diversity" (="Att leva med vår och andras religion tillsammans och i mångfald").
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om