Det var i oktober 2023 som en polispatrull reagerade på en bilists märkliga manövrar på Folkparksvägen i Västervik. Föraren försökte göra en u-sväng på vägen.
Föraren, en man i 25-årsåldern, var som sagt var kraftigt berusad. Dessutom visade han upp en handling som poliserna bedömde inte kunde gälla som körkort i Sverige.
Följden blev att han åtalades för grovt rattfylleri och olovlig körning. Han fälls på båda punkterna och döms till en månads fängelse.
Mannen nekade till brott. När polismännen kom fram satt han i förarsätet. Mannen sade i rätten att det inte var han som körde. Föraren ska ha smitit från platsen. En polisman vittnade dock om att han haft bilen under uppsikt hela tiden från det att den stannade tills dess att polismännen kom fram till den. Ingen person lämnade bilen.
Den åtalade försvarar sig även när det gäller körkortet. Han hävdar att han varit i kontakt med svenska myndigheter för att försäkra sig om att handlingen han hade dög som körkort i Sverige. Mannen säger också att han stoppats av poliser tidigare och att de godkänt handlingen som körkort.
Tingsrätten menar att påståendet att han varit i kontakt med myndigheter för att kolla om handlingen dög som körkort visar att han varit osäker. Trots att det funnits en osäkerhet så har han fortsatt köra bil.