Dags för dubbla firanden – kommunen efterlyser idéer

2025 och 2033 kommer att vara två år som präglas av jubileumsfirande i Västerviks kommun. Nu blåser kommunen igång planeringen för de två milstolparna, och bjuder in allmänheten att ge förslag.

Det är snart dags att fira stadens historia, närmare bestämt om 10 respektive drygt ett år.

Det är snart dags att fira stadens historia, närmare bestämt om 10 respektive drygt ett år.

Foto: VT

Västervik2023-10-26 21:00

2025 är det 750 år sedan startåret för det som idag är Gamleby. Då nämns Västervik/Gamleby i ett brev skrivet av Magnus Ladulås.

2033 är det 600 år sedan Erik av Pommern utfärdade privilegiebrevet på det som blev startskottet för nya Västervik. Det hela skedde faktiskt den 27 oktober 1433, alltså på fredagen exakt 590 år sedan.

Kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M) går nu ut i ett pressmeddelande och bjuder in till fest – eller vad nu invånarna önskar ska ske.

– Ett stadsjubileum kan göras på många sätt. Vi kan få möjlighet att utforska historien lite mer men vi kan också fira och känna stolthet med fest. Min förhoppning är att så många som möjligt ska känna sig delaktiga och vi kan samverka med såväl näringsliv och föreningsliv som andra i detta, säger han och fortsätter:

– Vi har en oerhört spännande historia. Ibland tror jag att vi underskattar dess betydelse. Genom att uppmärksamma vårt ursprung och vår historia kommer vi närmare varandra och får ett fastare avstamp mot framtiden. 

För att samla in förslag har kommunen skapat en sajt som ska fungera som en idébank. Den nås via www.vastervik.se/1433

Gällande Gamleby är det drygt ett år kvar, gällande Västervik finns alltså tio år till att fundera och planera.

I pressmeddelandet nämns Göteborg som ett exempel där man använt just 10 år till planering. I somras firade de på ett storslaget sätt 400 år. Det skedde i samverkan mellan kultur, näringsliv, föreningar och stadsförvaltning. 

Fotnot: Artikeln är korrigerad. Vi uppgav tidigare felaktigt att det var Albert av Mecklenburg som gett Västervik stadsprivilegier 1433.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!