De blir årets värdpar på Tjustgalan

I år fyller Tjustgalan 15 år och jubileumsfirandet går av stapeln på Gränsö Slott. Stina Qubti och Steve Johansson kommer att leda gäster och pristagare genom hela galakvällen.

Förväntansfulla. Både Stina Qubti och Steve Johansson är taggade och ser fram emot att leda Tjustgalan.

Förväntansfulla. Både Stina Qubti och Steve Johansson är taggade och ser fram emot att leda Tjustgalan.

Foto: Ilkka Ranta

Västervik2016-05-20 15:30

Tjustgalan, det lokala näringslivets superparty, kommer att hållas på Gränsö Slott den 24 september i år. Nu kan vi avslöja att det blir Stina Qubti och Steve Johansson som kommer att ta över stafettpinnen från förra årets värdpar Adéle och Magnus Lantz. Värdparets uppgift är att guida publiken genom en helkväll med supé, underhållning och prisutdelning.

– Det ska bli jätteroligt och spännande. Det första jag tänkte när jag fick frågan var: "Vad ska jag ha på mig och hur ska jag hinna!". Men efter hand kände jag mig bara glad och hedrad, säger Stina Qubti, ägare av second-handbutiken Busfrö och Tjustgalans pristagare av Årets branschföretag 2013.

Steve Johansson, som blev Årets Västervikare 2015, arbetar som resurs på Ellen Key och är engagerad i Västerviks ungdomar.

– Förra året var första gången jag var på Tjustgalan och det var en riktigt rolig tillställning. Jag gillar att snacka och hitta på saker så att vara värd känns som ett kul uppdrag.

Stina och Steve har redan börjat planera, men vill i dagsläget inte avslöja några detaljer.

– De första nio åren höll vi till på Bryggaren men vi växte ur lokalerna och flyttade ut till Arenan på Lysingsbadet. Nu när det är 15-årsjubileum ville vi fira det genom ännu en förnyelse och flyttar arrangemanget till Gränsö Slott, säger Jan B Frey, projektledare för Tjustgalan.

Tjustgalan arrangeras av Västerviks näringslivsorganisationer med hjälp av en mängd lokala sponsorer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om