Det var i april 2023 som Jack gick bort, efter en lÀngre tids cancersjukdom. TvÄ av hans vÀnner i VÀstervik, Tony Lindgren och Pierre Andersson, ordnade Äret dÀrpÄ en galakvÀll pÄ Bryggaren i VÀstervik till hans minne. Dessutom samlade man in pengar till Barncancerfonden.
KvÀllen blev en stor succé. Det kom över 220 betalande, trots konkurrens med Eurovision, och mer Àn 50 000 kronor samlades in till Barncancerfonden.
I höstas berÀttade vi att evenemanget skulle bli en Ärlig tradition, och nu Àr det klart med datum och artister.
Konserten Àger alltsÄ rum pÄ Bryggaren i VÀstervik lördagen den 26 april. PÄ scen stÄr Hogmans trio, som bestÄr av Ingrid Hogman, Sophia Hogman Myrbacka och Sanna Hogman.
Ăvriga artister som medverkar Ă€r Martin Lönegren, Per Englund, Jocke Rosendal, Love Tholin med vĂ€nner samt Miranda Murre Eriksson och Joakim Löfgren.
Visserligen Àr det Àr Pierre Andersson och Tony Lindgren som hÄller i det hela, men Pierre pÄpekar att de Àr mÄnga som hjÀlps Ät.
â Vi Ă€r drivande, men det Ă€r ingen enmansshow, utan nĂ„got som alla gör tillsammans: artister, publik, arrangörer och alla som Ă€r med och sponsrar. Alla Ă€r delaktiga pĂ„ sitt sĂ€tt.
Alla jobbar ideellt, Àven artisterna, för att stötta evenemanget och insamlingen.
Varför gör ni det hÀr, du och Tony?
â Dels var vi vĂ€nner med Jack, men sedan Ă€r det ju ett viktigt Ă€ndamĂ„l. Det Ă€r mĂ„nga som drabbas av cancer. Det Ă€r en hemsk sjukdom. Kan vi göra nĂ„got, sĂ„ Ă€r det ju bara positivt, sĂ€ger Pierre.