"Det är viktigt att få träffa andra i samma situation"
För den som är anhörig till en demenssjuk, eller till någon med ett annat svårt funktionshinder, blir påfrestningarna ofta mycket stora. Det kan då vara ett stort stöd att gå med i en anhöriggrupp.
Leder anhöriggrupp. Karin Svensson leder, tillsammans med Anne-Marie Zeylon, den grupp i Gamleby som blivit en viktig mötesplats för dem som vårdar en anhörig i hemmet. Foto: LENA PETTERSSON
Foto:
Under åren har man fortsatt att träffas regelbundet, en del har lämnat och nya har kommit till. Just nu deltar ett tiotal anhörigvårdare i gruppen, nästan alla kvinnor. En man finns med, Nils Mårtensson som började när hans fru Stina blev dement, men som fortsatt att vara med, för som han säger: "Vi har så himla trevligt och så säger damerna att jag är den som är bäst på att berätta historier i gruppen."
Just att få skratta och koppla av när man träffas, intygar alla är mycket viktigt.
För att den anhörige ska kunna vara med på träffarna, som i Gamleby sker två gånger per månad, ställer kommunens hemtjänst upp med så kallad avlösarservice.
Man träffas för det mesta i Röda korsets lokal som är belägen i Gamleby centrum. Karin Svensson som, tillsammans med Anne-Marie Zeylon, håller i verksamheten berättar att man har något tema varje gång.
- Det kan vara någon föreläsare som kommer på besök eller vi diskuterar något ämne som är särskilt aktuellt. Vi har också ofta något roligt pyssel för oss. Några gånger varje år åker vi på utflykt. Då gärna till något ställe där vi kan äta en god måltid, senast var det restaurangskolan i Västervik som vi gästade.
- Vi får ofta höra att det betyder väldigt mycket för den som är bunden till hemmet som anhörigvårdare att få komma ut och träffa andra i samma situation. Man utbyter förstås erfarenheter och delger varandra problemen som finns, men det är ofta inte det viktigaste. Att få komma ut och ha trevligt tillsammans är nog det som betyder mest, tror hon.
Under hösten har en grupp som är anhöriga till dementa deltagit i den studiecirkel som är introduktionen till att senare vara med i en anhöriggrupp. I Gamleby kommer några av dem att ansluta sig till Röda korsets anhöriggrupp.
Demens
Vanligaste orsaken är Alzheimers sjukdom, den näst vanligaste är bristande blodcirkulation i hjärnan på grund av åderförkalkning eller proppbildning.
Symtom: Personen blir mer glömsk, får problem med koncentrationen, svårare att ta initiativ och att minnas vad han eller hon gjorde för några timmar eller minuter sedan men minns händelser långt tillbaka i tiden. Senare under sjukdomen får den demente svårt att kommunicera, att hitta i omgivningen och att klara praktiska saker i vardagen. Förändringar i humöret förekommer, särskilt i senare sjukdomsstadier.
Källa: www.vardguiden.se
Symtom: Personen blir mer glömsk, får problem med koncentrationen, svårare att ta initiativ och att minnas vad han eller hon gjorde för några timmar eller minuter sedan men minns händelser långt tillbaka i tiden. Senare under sjukdomen får den demente svårt att kommunicera, att hitta i omgivningen och att klara praktiska saker i vardagen. Förändringar i humöret förekommer, särskilt i senare sjukdomsstadier.
Källa: www.vardguiden.se
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!