Drönare kraschade vid Gränsö slott – nu är orsaken utredd

Under Tillväxtdagen på torsdagen skulle en drönare visas upp för gästerna, innan den skulle utföra ett uppdrag under sjukvårdsövningen på Skeppsbrokajen.
Det slutade dock med ett magplask.
Nu är det klart varför den kraschade.

Drönare Gränsö slott Tillväxtdagen

Foto: Olov Trysberg

Västervik2025-05-09 10:54

– Det var inget tekniskt fel, det vet vi. Det var ett mänskliga faktorn, säger Urban Wahlberg, på Västervik drone science park på fredagsförmiddagen. 

– Drönaren gjorde precis det den skulle, den stängde av när den var i ett visst läge. Det finns sådana säkerhetssystem som går in när något inte stämmer. Antingen vänder den hem då eller så stänger den av. 

Så det var en felinställning?

– Det kan jag inte svara på, jag vill inte gå in på det. Men det berodde på människan. 

Drönaren påbörjade sin avfärd men stängdes av ovanför vattnet, strax utanför badstranden vid Gränsö slott. Fallet blev uppskattningsvis 10 meter. Händelsen är likafullt rapporterad till Transportstyrelsen, berättar Wahlberg, så får de avgöra om de vill göra en utredning. 

Wahlberg tror dock inte att så blir fallet.

När en glänsande träbåt glidit fram och bärgat drönaren från vattnet vid Gränsö slott tog det schweiziska företaget som man samarbetar med upp drönaren på bryggan och demonterade vissa delar. På botten fanns det dock kvar något vitt, som senare visade sig vara en plastbit från en av kåporna på maskinen, som lossnat vid kraschen.

Enligt Wahlberg var drönaren i gott skick, trots allt, och om man bara för säkerhets skull bytte ut batterierna efter vattenbesöket skulle den vara flygbar igen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!