Novacore flyttar från Gamleby till Lucerna

Doften finns kvar i den gamla fiskfabriken på Lucerna. Kanske kommer lukten av rostskydd att ta över så småningom.

Lite försenad rullade den tunga tryckpressen in på Novacores nya fabriksområde. I delar skulle den lyftas in i de nya lokalerna.

Lite försenad rullade den tunga tryckpressen in på Novacores nya fabriksområde. I delar skulle den lyftas in i de nya lokalerna.

Foto: Christer Andersson

Västervik2023-07-08 18:00

Gamlebyföretaget Novacore är mitt uppe i flytten till Västervik. Det blev för trångt och jakten på större lokaler slutade på Lucerna. 

Här får företaget större delen (2 000 kvadratmeter) av industrilokalen Östersjöfabriken, dessutom en förnämlig skärgårdsutsikt mitt emot Resorten, med grannföretag som sysslar med skaldjur (räkor och musslor).

– Det är tråkigt att lämna Gamleby där min pappa drivit företaget i 25 år. Vi behöver utrymme för att kunna växa, berättade Emilia Kägu som ersatte sin far (Peter) som vd för några år sedan.

undefined
Lite försenad rullade den tunga tryckpressen in på Novacores nya fabriksområde. I delar skulle den lyftas in i de nya lokalerna.

Under torsdagen gjordes den tyngsta delen av flytten, när den sex ton tunga tryckpressen lyftes på plats.

Den anlände nedplockad på lastbil vid lunchtid.

– Jodå, allt gick bra fram till rondellen vid infarten till Västervik. Där hade det varit en trafikkrock, så jag blev lite försenad, berättade chauffören när han parkerat sin bil med släp.

Företagsflytten har planerats i ett år och innebär att produktion ligger nere i två månader. Nu har man snart hunnit halvvägs.

Det stora lokalerna såg tomma och mörka ut. Hantverkare kom och gick.

Under fredagen ska flera tunga transporter gå från lokalen i Gamleby. Då är det de stora pappersrullarna som ska flyttas.

– De väger från 800 kilo styck och uppåt. Det är nog ett hundratal rullar som ska köras hit då, berättade Emilia Kägu i solskenet utanför Östersjöfabriken.

undefined
Familjeföretaget Novacore. Pappa Peter Kägu med barnen Emilia och David. Arkivbild.

Familjeföretaget Novacore tillverkar papper med olika beläggningar. Rostskyddspapper till industrin, blomster- och presentpapper och livsmedelspapper.

– Vi belägger papper med färg, vax och kemikalier, förklarade Emilia Kägu.

Det nya livsmedelspappret har blivit en stor framgång och kommer att användas av Axfood i exempelvis alla Hemköpsbutiker, i stället för plast.

– Det är ett vegetabiliskt vax som vi tillverkar efter pappas idé. Hur vaxet görs är vår lilla företagshemlighet, sa Emilia Kägu.

undefined
Till den gamla fiskfabriken på Lucerna flyttar Novacore.

Nu har Novacore sex anställda och en årsomsättning på ungefär 14 miljoner. Målet är att öka med 50 procent, nyanställa och börja köra skiftpass på maskinerna.

Längre fram hoppas man också komma med en genomskinlig papperspåse till livsmedelshandeln. 

– Det kan ta 1,5 år att ha den klar för produktion, sa Kägu.

Hur kommer det att lukta när fisklukten försvinner?

– Det sägs att rostskydd luktar kokosolja. Jag tycker att det är lukten av pappa, svarade Emilia Kägu med ett skratt.

undefined
Emilia Kägu, vd för Novacore, håller ihop trådarna vid inflyttningen vid Östersjöfabriken på Lucerna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!