Förra året var trycket på förskoleplatser i januari så stort att kommunen fick öppna en tillfällig förskoleavdelning vid Långrevet. Risken är att en sådan lösning kan behövas även i år.
Bo Michelson är förskolechef på Jurabackens förskola och den som samordnar förskoleplaceringarna i kommunen. Han tror att det kan bli svårt för alla föräldrar att få plats till sina barn på den förskola som ligger närmast hemmet.
- Framför allt är det i den centrala centralorten som det är ett väldigt hårt tryck. Det ser ut som om en del barn som bor där kan bli erbjudna plats på andra förskolor än Tallen, Resedan och Ängslyckan som egentligen ligger i deras område. Det är de som sökt plats där som vi ännu inte kunnat ge något besked, säger Bo Michelson.
Även på Skogshagaskolans förskola är trycket hårt och förskolan Arabia, som tillfälligt flyttat till Mörten på Långrevsgatan, håller på att fylla upp sina platser.
- Vi kan inte placera lika många barn där under tiden de är i sina tillfälliga lokaler, säger Bo Michelson.
På två andra förskolor i centralorten: Björken och Jurabacken är det också i det närmaste fullt.
- Enda ställena där det finns platser är i Karstorpsområdet - på förskolorna Snövit och Karstorp - samt på Ekbacken i Piperskärr, säger Bo Michelson.
I tätorten finns i dag 947 förskoleplatser att tillgå. I slutet av oktober var 932 barn placerade på dessa platser. Men till i början av 2012 har mer än 50 barn ansökt om förskoleplats vilket innebär att det kommer att bli överinskrivningar.
- Det stämmer att vi kommer att ha fler barn placerade i verksamheten än vad vi har lediga platser, säger Bo Michelson.
Det finns olika sätt att lösa detta på. Ett sätt är att på varje förskola diskutera om man kan ta in fler barn än vad man har tänkt sig. En annan lösning är att liksom förra året försöka skaka fram en extraavdelning för en temporär lösning, exempelvis på Karstorpsskolan där det finns lediga lokaler.