Gertrud växer så det knakar

Kön till förskolan Gertrud växer. Vi frågade varför allt fler väljer en förskola inspirerad av en italiensk pedagog.

Skapande ligger bakom lärprocesserna på Förskolan Gertrud.

Skapande ligger bakom lärprocesserna på Förskolan Gertrud.

Foto: Ola Axman

Västervik2012-05-26 00:00

Julia Josefsson, 3, har hittat ett hjorthorn utanför sitt hus.

- Hjorten har tappat bort hornet. Jag tog med det hit för det går inte att sätta tillbaka.

Hon hedrar hjorten med en fantasifull målning.

Vi är i Ateljén. I Gertruds hjärta.

Förskolan som snart ska utöka sin verksamhet i nya lokaler på Gertrudsvik. Då kan 40 barn bli det dubbla. Kön är lång. Nyanställningar är ett måste. Hur många vet man inte.

En sak är klar. Fler vill till den skapande förskolan.

- Vi utgår från barnens tankar och idéer om sig själva och omvärlden, berättar Sofie Rudebeck.

Allt enligt Gertrudpedagogiken. En pedagogik som bland annat inspireras av förhållningssättet i de kommunala förskolorna i den italienska staden Reggio Emilia.

Rudebeck är förskolelärare. Eller atejérista om du vill.

Idag målas det med kolpennor.

- Vi fokuserar på att barnen ska få uttrycka sina idéer i olika material och tekniker. Skapandet är grunden för lärprocesserna.

Men någon konstskola är det inte.

- En del tror det. Det är fel. Vi har samma läroplan som alla andra förskolor.

Utanför fönstret gör William Drott en nyckelpiga i lera. Lite längre ut på gården målar Elaine Herni pinnar till ett staket.

Bredvid Ateljén finns Torget. Ett större öppnare rum med långbord.

- Här får man göra vad man vill, berättar Henning Lindeberg.

Nästan i alla fall.

- Man får inte tejpa hela kroppen på sig själv. Och inte på andra heller, tilläger han.

Ordning och reda alltså.

På Gertruds förskola ses miljön som pedagoger.

Barnen likaså.

- Jag har hjälpt Elvira att göra situps idag. Elvira Larsson enda Larsson på Laxgatan, säger Lea Fiebig och ler brett.

Vi är på besök i experimentrummet.

- Vi skriver med citronsaft, berättar hon.

Har ni inga pennor?
- Jo, men vi kan inte ha pennor när vi gör hemliga kartor förstår du väl. Kartorna kan bara läsas om man värmer upp dem med ett strykjärn.

Vad tycker ni om att gå på Gertrud?
- Det är jättekul, säger barnen i kör.

Varför väljer är Gertrud så populär just nu?
- Du har ju själv sett här hur vi jobbar här nu. Det är en anledning. En annan är att föräldrar ser att barnen är glada och entusiastiska här, säger förskoleläraren Christin Petersen.

Reggio Emilia

Reggio Emilia är en pedagogisk filosofi som utvecklats på de kommunala förskolorna i den norditalienska staden Reggio Emilia.

Lyssnande, dokumentation och reflektion är några av denna pedagogiska filosofis kännetecken.

Reggio Emilias pedagogiska filosofi startades som en lokal "motståndsrörelse" mot det fascistiska arvet efter andra världskriget av kvinnorörelsen i staden och av folkskolläraren Loris Malaguzzi som sedan blev stadens barnomsorgschef.

Kvinnorna och Loris Malaguzzi ville försöka "vaccinera" varje ny generation mot alla former av antidemokratiska rörelser genom att börja med barnen.

Reggio Emilias pedagogiska filosofi är idag spridd över världen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om