Guldregn över Västerviksbor
Prisa Gud, här kommer skatteåterbäringen! Det har 11 227 e-deklarerande Västerviksbor anledning att utbrista när de i dagarna får tillbaka sammanlagt 67 573 035 kronor på skatten.
Många som ått oväntad skatteåterbäring har de senaste dagarna överlyckliga kommit in till oss på resebyrån och beställt en resa, säger Curt Persson på Resecity. Foto: Anders Steiner
Foto: Anders Steiner
- Jodå. Flera mammor har varit inne de senaste dagarna och handlat. Eller hängt undan kläder både till sig själva och barnen, till slutet av veckan "då jag fåt skattepengarna", säger Jeanette Björling som driver butiken Mamma & Barn på Rådhusgatan i Västervik.- Absolut, säger även Curt Persson på Resecity. Han berättar om hur åtskilliga överlyckliga Västerviksbor kommit in på resebyrån de senaste dagarna.- De har fått helt oväntade pengar och ber upprymda om råd till vilken plats de skulle kunna ta en liten semesterresa. Då brukar vi tipsa om charter till Turkiet och Kroatien som man kan åka till direkt från Norrköping. Andra kunder beställde sin resa för hela familjen redan när de fick sina deklarationsblanketter för flera månader sedan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!