Hoppar över ett led i beslutsprocessen

Kommunstyrelsen slopar arbetsutskottet som extra beslutsled, och samlar hela styrelsen dubbelt så ofta i stället. Det blir dyrare, men politikerna får bättre beslutsunderlag. Det finns ingen lag som säger att en kommun måste ha ett arbetsutskott under kommunstyrelsen, där ett urval av politiker behandlar ärenden som en större grupp - med delvis samma - politiker sedan ska ta ställning till.

Västervik2010-12-07 15:20
Västerviks kommun har trots detta haft det så sedan 1971. Men vid nyår försvinner det.När den nya kommunstyrelsen samlas till sitt första möte nästa år, sker det utan att ärendena först har passerat genom arbetsutskottet.Framöver blir upplägget i stället att politikerna får information av tjänstemännen under två timmar på morgonen. Sedan är det gruppmöten i partierna fram till efter lunch.Därpå startar själva beslutsmötet. Då behöver inte tjänstemännen hålla sig beredda att komma in och hålla föredragningar, eftersom informationen redan är avklarad.I och med denna nyordning hoppas kommunalrådet Harald Hjalmarsson (M) att politikerna i kommunstyrelsen ska känna sig mer delaktiga, då alla får samma information.Det blir inte heller lika mycket upprepningar som i dag, när samma ärenden först ska upp i arbetsutskottet och sedan i kommunstyrelsen.Men det borde bli dyrare?
- Ja, men å andra sidan tror jag att det blir kortare möten, eftersom vi har två i månaden. Dessutom tror jag att vi får ett bättre beslutsunderlag, och det har också ett värde, säger Harald Hjalmarsson.Ett arbetsutskott till kommunstyrelsen kommer ändå att utses, för att vara krisledningsnämnd, jobba med styrgruppsarbete och utgöra styrelse i Västerviks kommuns förvaltnings AB.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om