– Jag köpte och totalrenoverade huset och sålde det sen. Jag visste inte att det krävdes bygglov för att måla om, berättar den tidigare ägaren till huset i Västervik.
Som en del i renoveringen målade han den gula tegelfasaden grå, innan han sålde huset. Nya ägare hade flyttat in i huset när det sedan visade sig att det saknades nödvändiga bygglov. Den tidigare ägaren ansökte då om bygglov i efterhand, men fick avslag.
– Kommunen vill att den gamla tegelfasaden ska fram igen, säger han.
Motiveringen till avslaget var att ändringen av fasaden inte var i linje med husets ursprungliga karaktär. Miljö- och byggnämnden gjorde bedömningen att det var viktigt att bevara det kulturhistoriska och estetiska värdet som den gula tegelfasaden hade.
Den tidigare ägaren överklagade till mark- och miljö-överdomstolen, som gjorde samma bedömning: husets gula fasad ska återställas.
För att ändå försöka behålla den grå fasaden ansökte han istället om att få tilläggsisolera och sätta upp grå träpanel. Nu har även det avslagits, med samma motivering.
– Jag kommer överklaga beslutet. De som har köpt huset har ju köpt ett grått hus. Jag hoppas att vi kan lösa det på ett bra sätt, säger förra ägaren.
De nuvarande ägarna vill diskutera saken sinsemellan innan de ger någon kommentar.