I juli 2008 blir tingshuset Västerviks nya nämndhus
Vid måndagens sammanträde sade en enig kommunstyrelse ja till att tingshuset blir Västerviks nya nämndhus.1 000 nya kvadratmeter golvyta tillkommer då tingshuset på Fabriksgatan byggs ut, bland annat i form av ett extra våningsplan.
Kommunstyrelsens beslut innebär att man biföll arbetsutskottets förslag. Nu rullar ärendet vidare och Bostadsbolaget får i uppdrag att förprojektera ombyggnaden av tingshuset till kontor för kommunledningskontoret och miljö- och byggnadskontoret.
- Bostadsbolaget ska därefter, senare i höst, återkomma med detaljerade handlingar inför det slutliga beslutet i fullmäktige, säger kommunstyrelsens vice ordförande Mats Hugosson (c).
I sitt beslut underströk kommunstyrelsen särskilt att parkeringsmöjligheterna för medborgare kring det tidigare tingshuset måste beaktas noga.
- Alla måste enkelt kunna ta sig till det nya nämndhuset, säger Mats Hugosson.
Det ombyggda tingshuset ska innehålla cirka 90 kontorsrum för ungefär lika många personer. Några kontor kommer att finnas tillgängliga för olika typer av tillfälliga projektarbeten.
Exteriört blir tingshuset oförändrat ut mot Fabriksgatan. Den nuvarande stora tingssalen blir ny mötessal för kommunstyrelsen.
- En del av tingshusets innerhård tas i anspråk för en mindre utbyggnad och den nuvarande tjänstebostaden rivs till förmån för att ge plats åt en en ny huskropp, säger kommunchef Conny Jansson. En del av huset får en extra våning påbyggd.
Ärende nummer 5 på måndagens sammanträdeslista handlade om ett medborgarförslag från ks-politikern Bertil Lycke (m) om att i likhet med Katrineholm införa gratis parkering i Västervik samt att kommunen informerar om detta med väl synliga skyltar.
Eftersom Bertil Lycke både är medborgare och ks-politiker befanns han jävig av majoriteten vid måndagens sammanträde och blev tvungen att, mot sin vilja, lämna möteslokalen när detta ärende behandlades.
Tekniska nämnden har tidigare fastslagit att det krävs en hel del medel för målning, skyltning och snöröjning av parkeringsplatser i Västervik. Nämnden anser att det är bilisterna som ska stå för denna kostnad och att de avgiftsbelagda p-platserna i centrum därför bör kvarstå. Kommunstyrelsen avslog därför Lyckes förslag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!