Isolerades i fyra dygn  - fängelset får kritik

Justitieombudsmannen kritiserar Norra anstalten i Västervik efter att ha låst in en fånge i ett avskilt rum med endast en madrass i fyra dygn. Det tog 24 timmar innan han fick veta orsaken till varför han placerats i rummet.

Västervik2011-02-04 00:00

Fången har i ett brev berättat om omständigheterna i händelsen. Han menar att han placerades i en avskild cell i fyra dygn. Den enda inredningen i rummet var en madrass på golvet. Kriminalvården själv har utrett händelsen. I utredningen framkom att mannen placerats i avskildhet på grund av uppgifter som pekade på att han hotat en annan fånge på sin avdelning.

Placeringen var därför i enlighet med kriminalvårdslagen, menar kriminalvården.

Justitieombudsmannen har inga synpunkter mot själva placeringen i sig. Däremot tycker man att saken borde ha utretts mer noggrant av fängelset. Man tycker också att fängelset skulle kunna ha bjudit på en bättre möblering eftersom avskildheten pågick i fyra dygn. Fängelset får en skriftlig varning för händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om