Johannes Regell rasar mot besparingar i välfärden

I kväll väntas fullmäktige anta nya budgetramar för de kommunala nämnderna. Men att kommunen är beredd satsa pengar på en multihall samtidigt som politikerna försämrar kvalitet på skola och äldrevård, får Johannes Regell från det socialistiska partiet att se rött.

Debatterar i kväll. De kommunala nämndernas budgetramar föreslås krympas. Detta för att bidra till det sparbeting på sammanlagt tio miljoner kronor för att få en kommunal budget i balans. Men alla besparingar slår mot välfärdsstaten, menar Johannes Regell från socialistiska partiet. Han kommer därför inte att hålla inne med sina åsikter under kvällens fullmäktige. Foto: Matilda ahl

Debatterar i kväll. De kommunala nämndernas budgetramar föreslås krympas. Detta för att bidra till det sparbeting på sammanlagt tio miljoner kronor för att få en kommunal budget i balans. Men alla besparingar slår mot välfärdsstaten, menar Johannes Regell från socialistiska partiet. Han kommer därför inte att hålla inne med sina åsikter under kvällens fullmäktige. Foto: Matilda ahl

Foto:

Västervik2007-03-01 00:25
- Politikerna tycker alltså att det är värt att lägga pengar på en multihall för kostymnissar, men inte värt att lägga pengar på den offentliga sektorn. Nu ska man spara trots att kommunen gjorde ett överskott på 34 miljoner kronor för 2006, säger Johannes Regell.
Inför fullmäktiges möte under torsdagen har nämnderna kommit med förslag på besparingar. Barn-och utbildningsnämnden har exempelvis övervägt att ha större barngrupper i förskolan och färre lärare i grundskolan. Även socialnämnden har aviserat att man kan bidra till besparingar.
- Det är inte acceptabelt att spara på äldrevård och skolan, fortsätter Johannes Regell. Undersökningar har visat att vi redan har skolor där arbetarklassens barn inte lär sig läsa och skriva. Varför ska vi då ha färre lärare i skolan och större barngrupper?

Bakgrunden till nämndernas sparbeting är en dyster skatteprognos för 2007. För att få en budget i balans tvingades kommunstyrelsen i slutet av förra året besluta om att förbättra resultatet med tio miljoner kronor.
- De positiva resultatet med 34 miljoner kronor i överskott från 2006 måste användas till att återställa underskott från tidigare år, detta för att uppfylla kraven på en budget i balans, säger Harald Hjalmarsson (m).
Nämndernas ramar föreslås alltså krympas - med undantag för socialnämnden som slipper ytterligare sparbeting på grund av sin redan kärva ekonomi.
- I de ramjusteringar som görs för övriga nämnder ska man se besparingsförslagen som exempel på åtgärder som kan vidtas. Det behöver inte bli så att barn- och utbildningsnämnden väljer att ha större klasser och färre lärare. Man kan komma fram till andra lösningar, säger Harald Hjalmarsson.
Men Johannes Regell kommer troligen inte att nöja sig med dessa svar, och han planerar att vara flitig i talarstolen under dagens fullmäktige.

- De här besparingarna kommer säkert att klubbas, jag kan inte göra något åt det. Men jag kommer att föreslå att man i stället satsar lika mycket på varje nämnd som de föreslår ska spara. Det finns 50 miljoner i överskott i statens finanser samtidigt som de skickar mer uppgifter till kommunerna men inga pengar. Det gör att man nu sitter med osthyvlar och sparar på gamla, arbetslösa och unga.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om