Kammarmusikfestivalen har börjat

Västerviks första kammarmusikfestival inleddes på fredagskvällen med en konsert i St Petri kyrka. Publiken bjöds bland annat på inlevelsefullt saxofonspel och sorgliga romanser.

Kammarmusik. Teres Löf och Carl-Henrik Fernandi inledde Västerviks kammarmusikfestival.

Kammarmusik. Teres Löf och Carl-Henrik Fernandi inledde Västerviks kammarmusikfestival.

Foto: Ilkka Ranta

Västervik2016-08-13 16:28

Strax efter klockan 19 blåser Carl-Fredrik Fernandi och Teres Löf igång Västerviks första kammarmusikfestival. Invigningskonserten hålls i Si Petri kyrka i Västervik och de inledande musikerna spelar styckena "Pequeña Czardas" och "Brazileira", sats 3 ur "Scaramoche svit". De spelar med en otrolig inlevelse som känns och syns även långt bak i den stora kyrkan.

Efter de två inledande styckena hälsar Richard Fallquist från arrangören Västerviks orkesterförening välkomna.

– Vi är tacksamma över alla fantastiska artister som ville komma hit, säger han.

Sedan tar mezzosopranen Maria Erlan Carlsson från Gamleby och pianisten Anna Ericsson plats längst fram i kyrkan.

Deras program Nordiska romanser börjar med "Isjungfrun" av Helena Munktell med text av Emma Sparre.

Det är sorgligt och vackert och Maria Erlan Carlssons röst fyller kyrkan. Programmet fortsätter med "När jag för mig själv i mörka skogar går" med musik av Wilhelm Peterson Berger och text av Wendela Hebbe, samt "Den första kyssen" med musik av Jean Sibelius och text av Johan Ludvig Runeberg.

Kammarmusikfestivalen fortsätter hela helgen och lördagens program börjar klockan 14 med en barnkonsert i Marieborgskyrkan där man åter kan höra Carl-Henrik Fernandi, då tillsammans med pianisten Asuka Nakamura och sångerskan Sanna Hogman Fernandi.

Med på inledningskonserten fanns också violinisten Klara Hellgren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om