Kan ta emot ensamkommande flickor

Västerviks kommun öppnar upp för möjligheterna att även ta emot ensamkommande flickor.

Socialchef. Jörgen Olsson, socialchef, öppnar upp för möjligheten att ta emot även ensamkommande flickor.

Socialchef. Jörgen Olsson, socialchef, öppnar upp för möjligheten att ta emot även ensamkommande flickor.

Foto: Karin Hertz

Västervik2016-02-10 17:30

– Om det behovet ökar i landet ser jag ingen anledning till att vi inte skulle göra det, säger kommunens socialchef, Jörgen Olsson.

Västerviks kommun har i dagsläget avtal som rör mottagandet av ensamkommande pojkar, och man har flera boenden i kommunen. Så ser det ut i de flesta kommunerna i landet. Behovet har hittills inte varit så stort vad gäller att ta emot ensamkommande flickor. Det finns det som tyder på att det behovet kommer öka framöver. Västerviks kommun ska nu meddela länsstyrelsen om att de är villiga att ta emot ensamkommande flickor.

– Det kan vara bra att ha dessa boenden åtskiljda och jag ser ingen anledning till att vi inte skulle ta emot flickor när vi tar emot pojkar, säger Jörgen Olsson, socialchef på Västerviks kommun.

– Det kan bli ett krav på det här för samtliga kommuner i landet och jag tycker det är viktigt att visa att vi är villiga till detta. Det är självklart att vi måste göra vad vi kan för att ta emot även flickorna på ett bra sätt, fortsätter Olsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om