Konsthallen full med porträtt, skulpturer och installationer som, än så länge, står lite huller om buller. På plats finns Navid Esmaili, en av de 39 nyanlända elever på Västerviks gymnasium som haft bild på schemat.
– Vi har jobbat med detta vid fyra tillfällen i ungefär en månad. Att jobba med bild har utvecklat mig. Hela det här projektet har varit bra och alla elever har hängt på. Vi har lyckats, säger han.
Att få uttrycka sig konstnärligt är inte helt främmande för Navid eftersom han är en hängiven rappare och hans stora idol är Yas från Iran. Däremot är det många i gruppen som aldrig haft tillfälle att använda kritor eller papper tidigare under sina liv.
HoschangMoschiri, som är elevernas bildlärare och projektledare, berättar att de från början bara hade teori i skolan och för att stimulera och öka studiemotivationen lades bild in på schemat. Alla ville delta och det har varit ett fritt skapande där eleverna tecknat, målat och skulpterat.
– Landskap, flyktvägen och ungdomarnas dramatiska resa har varit ett återkommande tema och vi avslutade med porträttskapande.
Många av porträtten är målade i starka färger och med talande symboler. Ur några rödfärgade ögon rinner tårar. På andra porträtt flyger håret vilt.
Utställningen genomförs åt Västerviks konstförening med stöd från Västerviks kommuns integrationsfond. Vernissage är tisdag 17-21 och utställningen håller öppet i två veckor.