Körde över trottoar och refug: Döms för rattfylleri

En 45-årig man, bosatt i kommunen, döms för grovt rattfylleri efter att vid två tillfällen kört alkoholpåverkad med minst en promille alkohol i blodet.

Mannen hade mer än en promille alkohol i blodet. Nu döms han för grovt rattfylleri.

Mannen hade mer än en promille alkohol i blodet. Nu döms han för grovt rattfylleri.

Foto: TT

Västervik2021-12-26 14:00

Vid det ena tillfället, i en norrländsk stad, lade ett vittne märke till en vådlig färd då mannen ska ha kört över en refug, sedan upp på en trottoar och ut på en gräsmatta innan han kom upp på körbanan igen. 

Vittnet följde efter mannen och ringde polis. Vid det här tillfället ska en bekant till mannen ha tagit plats i förarsätet strax innan polisen anlände. Dock kunde vittnet peka ut föraren. 

Vid det andra tillfället slutade färden med att 45-åringen körde av vägen och med andra ord orsakade en trafikolycka.

Tingsrättens bedömning är att båda körningarna har inneburit ”en trafikfara som inte varit ringa”. Påföljd: fängelse i två månader. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!