Luras köpa svindyr dunk rengöringsmedel

En ny våg av bluffakturor från företaget Kontorsgrossisten  i Lund skickas just nu ut till nära 30 000 småföretagare i Sverige. Vårerbjudande kallas de "fakturor" på 2 875 kronor som gick ut även i höstas - men då kallades de hösterbjudande.

Västervik2010-03-19 06:42

- Det här företaget har vi noggrann koll på. De ligger överst på vår varningslista. De har varit igång sedan den 1 september 2009 då de skickade ut sin första stora våg med vad de själva kallade ett hösterbjudande, säger Dick Malmlund, säkerhetschef på Svensk Handel.
Svensk Handel har fått in drygt 800 klagomål på Kontorsgrossisten AB. Den som betalar "fakturan" på 2 875 kronor får med posten en femlitersdunk koncentrerat och "miljövänligt" rengöringsmedel.
- Men de som betalar 140 kronor i butiken får säkert en lika stor mängd lika bra rengöringsmedel, säger Dick Malmlund.


Rent juridiskt klarar sig företaget från ett omedelbart polisingripande, eftersom det på det fakturalikande underlaget finns en pytteliten text med ordet "erbjudande".
- Underlaget är verkligen lurigt och fult utformat. Det här är sorgligt och ett uppenbart lurendrejeri! Samt ett brott mot marknadsföringslagen som uttryckligen säger att det är förbjudet att utforma ett erbjudande som en faktura, säger Dick Malmlund.

Malmlund bedömer att cirka 60 000 utskick gjorts till småföretag hösten 2009 och våren 2010. Enligt hans erfarenhet brukar högst 2-3 procent av de som aldrig haft kontakt med ett företag betala den här typen av "fakturor".
Det betyder att fakturaskojarna i detta fall ändå skulle kunna ha fått in mellan 3 450 000 och 5 175 000 kronor på sitt plusgirokonto. Givetvis minus en mindre utgift för det rengöringsmedel man skickar ut till de som betalar.
- Alla dessa bluffakturor som regelbundet skickas ut är ett växande problem för småföretagen som kanske inte alltid hinner kolla upp allt.

När VT ringer upp Kontorsgrossisten, som finns i en postbox i Lund, svarar en säljare som ber oss skicka alla eventuella frågor om företaget med e-post:
- Själv har jag tyvärr ingen som helst befogenhet att uttala mig om företaget. 
Ägare till företaget är Tony Mlinaric, 38, på Docentgatan 20C i Malmö.
- Andra företag som just nu har massutskick av bluffakturor är Enironet och det norska bolaget gul.se. Där har vi också fått in hundratals klagomål från lurade företagare, säger Dick Malmlund.
- "Erbjudandet" från gul.se innebär att företaget får vara med i ett register på nätet. Det är ett extremt långt avtal som kostar 2 950 kronor och gäller i 60 månader.
Kjell-Arne Karlsson
kjell-arne.karlsson@vt.se  0490-66619

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om