Malins idé: Låta hundar nosa upp skogsbränder

Malin Kyllesjö har jobbat med hundar i mer än 40 år. Nyligen kläckte hon den unika idén att lära hundar upptäcka skogsbränder. Innan det börjar brinna. På onsdagen visade hon upp sin verksamhet på Brand- och räddningsmässan på Gränsö.

Karin Löwenborg, t v, och Malin Kyllesjö med sina tre unika skogsbrandhundar fr v Soda, Ripa och Montine.

Karin Löwenborg, t v, och Malin Kyllesjö med sina tre unika skogsbrandhundar fr v Soda, Ripa och Montine.

Foto: Kjell-Arne Karlsson

Västervik2025-05-14 17:00

– Jag kom på att man kanske kan jobba med hund för att i ett tidigt skede upptäcka glödhärdar djupt ned i marken, säger Malin som i dag tillsammans med kollegan Karin Löwenborg driver företaget "Team Skogsbrandhund-Kyllesjö".

I och med det hade begreppet skogsbrandhund skapats.

Malin och Karin sticker ut bland alla de drygt hundra utställarna vid brand- och räddningsmässan.

– Efter ett rejält åskväder med många blixtnedslag kan en glöd ligga och pyra långt ned i marken i tre, fyra dagar innan en skogsbrand startar. Våra hundar kan med sina känsliga nosar snabbt upptäcka dessa glödhärdar innan en förödande skogsbrand hinner uppstå.

– Hundarna kan därigenom rädda både stora ekonomiska värden, och till och med förebygga personskador och liv, säger Karin som berättar att dessa specialhundar kan användas även vid efterbevakning och sedan räddningstjänsten har lämnat en brandplats.

I dag sätter myndigheterna ofta in brandflyget för att spana efter nystartade bränder när det börjat torka upp i markerna efter ett åskväder med blixtnedslag. Att använda skogsbrandhundar är dock ett betydligt billigare alternativ.

Karin och Malins företag med skogsbrandhundar samarbetar bland annat med Brandskyddsföreningen och restvärdesledaren i samband med en brand.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!