- De är enormt noga och kontrollerade till och med att det finns en ficklampa i bilen, säger han till VT.
Mats Candestedt kör sjukresor, färdtjänst och skoltransporter med en cirka fem år gammal VW-buss med plats för åtta passagerare i bekväma skinnsäten. Hans minibuss får alltså bara användas i ytterligare ett år för körningar åt Beställningscentralen eftersom KLT godkänner max sex år gamla fordon.
- Jag tycker det är bra att KLT gör dessa kontroller regelbundet. Det är bra både för oss förare och för de passagerare vi skjutsar åt Beställningscentralen, säger Mats Candestedt. Han får medhåll av taxikollegan Muhened Al Mahdawi som just har köpt en egen splitter ny taxibil.
För VT visar Mats Candestedt upp att all säkerhetsutrustning finns där den ska i bilen, såsom brandsläckare, reflexjacka, första förband med mera.