– Vi delar mycket av socialisternas beskrivning av problembilden, att lärare får hantera sociala frågor, säger nämndens ordförande Gunnar Jansson (s).
Både han och socialisterna tycks anse att lärare främst ska arbeta med pedagogiska frågor. Däremot har man olika åsikter om hur man ska hantera problemet.
Socialisterna vill i sin motion att skolan anställer socialpedagoger som kan avlasta lärarna, och hantera sociala problem som uppstår utanför skolans värld.
"Att mer och mer tid går till att lösa problem som hör till hemmets värld är något väldigt många lärare vittnar om."
Inför att motionen skulle besvaras har kommunens rektorer och förskolechefer tillfrågats om hur man bäst hanterar sociala problem utanför skolans värld. Då har man föreslagit andra åtgärder:
* Fler mötesplatser för unga utanför skolan, som fritidsgårdar.
* Ökad samverkan mellan kommunen, polisen och landstinget.
* Ökade insatser för meningsfulla aktiviteter på fritiden.
Gunnar Jansson ser ytterligare ett skäl till att säga nej till socialisternas motion.
– Anställer vi socialpedagoger kan det uppfattas som att skolan tar på sig ytterligare ansvar.
Han vill att bilden ska vara att skolan och lärarna framförallt har ansvar för lärandet. Gunnar Jansson lägger till att det i dag finns skolhälsovård och annan personal på skolan som kan avlasta lärarna i den här frågan.
Motionen avslogs. Socialisterna reserverade sig mot beslutet.