Paragon femtio år senare

För exakt 50 år sedan, 1 april 1967, publicerades en artikel i Västerviks-Tidningen som berättar att tryckeriet Paragon är på väg att etableras i Västervik. Idag är Paragons byggnad ett lokalt förankrat företagshotell.

Svunna tider. Christer Larsson, Jakob Nelson och Roger Axmon hittar mycket intressant i VT från 1967.

Svunna tider. Christer Larsson, Jakob Nelson och Roger Axmon hittar mycket intressant i VT från 1967.

Foto: Kristina Westring

Västervik2017-04-01 12:37

På bild, år 1967, står tre män vid den industritomt på Karstorpsområdet där anläggningen skulle byggas. Anledningen till att Paragon skulle flytta till Västervik var, enligt artikeln i VT, ”ett överhettat klimat i Stockholm”. Företagsledarna inom SLT-koncernen (Sveriges Litografiska Tryckerier/Esselte) var positiva till Västervik och de såg ”inga nackdelar med att ligga på landsorten”. Starten var planerad till början av 1968 och 138 personer skulle erbjudas arbete. Och så blev också fallet. Paragon var under sin storhetstid en av Västerviks största arbetsgivare med 300 anställda. I början av 1990-talet blev det dock minskad efterfrågan på trycksaker och personal varslades i omgångar. 2001 kom besked om nedläggning. Lokalerna köptes av Bruno Bengtsson som 2007 sålde vidare till Jakob Nelson, Roger Axmon och Per Dintler. De såg potential i byggnaden och startade företagshotellet Södra infartens företagscenter. Ett av de första företagen som flyttade in i det dryga 12 000 kvadratmeter stora huset var deras eget Logpart. Ett logistikföretag som ombesörjer distribution av bland annat sportartiklar.

– Det fanns stora ytor och bra möjligheter till lager, säger Jakob Nelson, vd för Logpart.

2009 startades fastighetsbolaget Investervik som är det företag som idag äger den gamla paragonbyggnaden.

– I början investerade vi en hel del. Vi byggde ut och ökade ytan med 1 300 kvadratmeter. Taket har renoverats, kontoren och de allmänna utrymmena har fått en rejäl uppfräschning, säger Roger Axmon, delägare i Investervik.

Idag, 1 april 2017, är det cirka 30 företag som huserar i Södra infartens företagscenter och ungefär 70 personer har sin arbetsplats där. De tre nuvarande ägarna av Investervik, Christer Larsson, Jakob Nelson och Roger Axmon är nöjda med sitt företagshotell och ser många vinster med att flera olika sorters företagare samlas under ett tak.

– Gemensamma ytor stimulerar. Det är både socialt och öppnar upp för nätverkande. I vissa fall kan mindre företag gå ihop och skapa helt nya produkter och tjänster, säger Roger Axmon.

Affärsmännen ser framtiden med tillförsikt och de anser att det finns stora möjligheter i Västervik.

– Vi bor och verkar här och vill vara med och utveckla staden till en bra plats. Det finns många intressanta fastighetsobjekt som går att förbättra och förädla, säger Christer Larsson, fastighetsutvecklare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om