André Assarsson, känd för VT:s läsare som sommarvikarierande politisk redaktör, uppmanade sina partikamrater att fundera över varför de egentligen är politiskt aktiva.
Något som han återkom till i sitt tal var ideologin. Han ställde frågan vilka ideologier som är bra respektive dåliga för människor, om man blickar ut i världen.
Själv anser han att Moderaterna har en mycket bättre affärsidé än Socialdemokraterna. Ändå har det sistnämnda partiet styrt Sverige betydligt fler år än de borgerliga, när man lägger ihop mandatperioderna de senaste 75 åren.
Där ansåg han att de inom Moderaterna måste bli mer självkritiska och tänka ut nya sätt att utveckla politiken, på samma sätt som när arbetslinjen infördes.
- Arbetslinjen är något som folk verkligen uppskattar och vill ha. Det är riktig politik.
Samtidigt lyfte han fram vikten av att ha tålamod med reformerna.
- Sverige är i grunden ett extremt rött land. Det tar tid.
Han passade också på att applådera en del som Socialdemokraterna gjort, längre tillbaka.
- "Folkhemmet" var en briljant affärsidé, men man kan inte leva på det hur länge som helst. Sossarna är en Facit-fabrik i dag, kan man säga.
Andrés bild är att ingen vet vad sossarna är, eller vill, längre. Han ansåg att de mest tycks vänta på att motståndarna ska göra bort sig, så att de kan dra fördel av det.
Han uppmanade sina partikamrater att bygga Moderaternas varumärke och vara trogna affärsidén. Man måste ha klart för sig vad man anser är ett bättre eller sämre samhälle. I det sammanhanget påminde André Assarsson om sagoboken Alice i underlandet, som frågade månkatten vilken väg hon skulle ta.
- Vart vill du? ställde den då som motfråga.
Man måste veta vart man vill, om man ska kunna avgöra vilken väg man ska ta.