Helgtips
1. Räkbuffé till havs på M/S Ellen Key. På fredag är sista chansen för sommarens koncept räkbuffé till havs. M/S Ellen Key utgår från Skärgårdsterminalen i Västervik, och åker sedan runt i skärgården i tre timmar medan passagerarna får åtnjuta räkor, dryck och livemusik.
2. Öl- och matmässa i Solstadström. Efter ett uppehåll på fyra år är öl- och matmässan tillbaka i Solstadström. Mässan arrangeras av Blankaholm-Solstadströms folkets husförening. Lokala utställare kommer vara på plats på lördagen, för att visa upp sina produkter.
3. Americana med Gruvebäcks kapell i Kolsebro. Bruce Springsteen, Bob Dylan, Johnny Cash och Elvis. De som gillar musikstilen americana kommer troligtvis att trivas i Kolsebro på lördag, då bandet Gruvebäcks kapell spelar i kulturverkstaden. Förköp gäller.
4. Byvandring till Bjursund. På söndag förmiddag samlas de som vill vid Loftahammars Bygdegård för att sedan gemensamt vandra till Bjursunds säteri. På plats i Bjursund kommer säteriets ägare Ulf Johansson gå igenom gårdens historia. Efter det blir det fika vid Lusthusudden (deltagare uppmanas att inte glömma fikakorgen). Det hela är gratis.
5. Visning av Casimirsborgs Slott. I sommar har Casimirsborgs Slott utanför Gamleby varit öppet för guidade turer. På söndag är sista chansen att se herrgården för den här gången. Visningen inleds med en kortare föreläsning om slottet och sedan rundvandring. Herrgården är byggd 1829, men har anor ända från 1300-talet. Spännande, undra om där finns några slottsspöken?