Allt från räkfrossa till americana bland helgens tips

I helgen finns en uppsjö av evenemang att besöka i kommunen. Utbudet är minst sagt brett. Läs vidare för veckans helgtips.

Vad ska du hitta på i helgen?

Vad ska du hitta på i helgen?

Foto: Kollage

Västervik2023-08-10 21:00

Helgtips

1. Räkbuffé till havs på M/S Ellen Key. På fredag är sista chansen för sommarens koncept räkbuffé till havs. M/S Ellen Key utgår från Skärgårdsterminalen i Västervik, och åker sedan runt i skärgården i tre timmar medan passagerarna får åtnjuta räkor, dryck och livemusik.

undefined
Ombord på M/S Ellen Key serveras räkor på fredag.

2. Öl- och matmässa i Solstadström. Efter ett uppehåll på fyra år är öl- och matmässan tillbaka i Solstadström. Mässan arrangeras av Blankaholm-Solstadströms folkets husförening. Lokala utställare kommer vara på plats på lördagen, för att visa upp sina produkter.

undefined
Öl- och matmässan i Solstadström, när den gick av stapeln sist 2019.

3. Americana med Gruvebäcks kapell i Kolsebro. Bruce Springsteen, Bob Dylan, Johnny Cash och Elvis. De som gillar musikstilen americana kommer troligtvis att trivas i Kolsebro på lördag, då bandet Gruvebäcks kapell spelar i kulturverkstaden. Förköp gäller.

undefined
Gitarriff blir det inte ont om när Gruvebäcks kapell spelar americana på lördag i Kolsebro.

4. Byvandring till Bjursund. På söndag förmiddag samlas de som vill vid Loftahammars Bygdegård för att sedan gemensamt vandra till Bjursunds säteri. På plats i Bjursund kommer säteriets ägare Ulf Johansson gå igenom gårdens historia. Efter det blir det fika vid Lusthusudden (deltagare uppmanas att inte glömma fikakorgen). Det hela är gratis.

5. Visning av Casimirsborgs Slott. I sommar har Casimirsborgs Slott utanför Gamleby varit öppet för guidade turer. På söndag är sista chansen att se herrgården för den här gången. Visningen inleds med en kortare föreläsning om slottet och sedan rundvandring. Herrgården är byggd 1829, men har anor ända från 1300-talet. Spännande, undra om där finns några slottsspöken?

undefined
Nyfiken på hur det ser ut inne i Casimirsborgs Slott? På söndag är du välkommen in.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!