Rånet en nyhet för åklagaren

Sedan ett par veckor tillbaka har rånet letts av åklagarkammaren i Kalmar. Men åklagaren som leder utredningen hade ingen aning om det var hon som var ansvarig. Det berättade VT:s reporter för henne.

Västervik2009-11-19 00:00
När utredningen om rånet mot Pressbyrån började leda fram till misstankar mot de båda männen kopplades åklagarkammaren in. Det är åklagaren som beslutar om någon ska anhållas eller begäras häktad av domstolen. Anhållandet av mannen i 18-årsåldern togs av en jouråklagare, alltså en tillfällig åklagare som finns till hands för utredningsledare inom polisen dygnet runt. Därefter lottas de olika fallen på åklagare i kammaren. I det här fallet föll lotten på åklagare Jeanette Boye. När fallet trillade in var hon på kurs, vilket också är en av orsakerna till att VT inte kunnat rapportera något om utredningen. Ansvariga poliser har varit tvungna att hänvisa till åklagaren. Men två veckor senare, när VT får tag i åklagare Boye, kommer rånet som en nyhet för henne. - Det känner jag inte till. När hände det? Har jag verkligen den utredningen? Det måste jag kolla i så fall. Efter snabb koll i utredningsmaterialet får åklagare Boye saken bekräftad. Det är hon som leder utredningen. Hur kan du leda en utredning som du själv inte vet att du leder?
- Beslut har troligen fattats av en annan åklagare, trots att lotten legat på mig. Det är inget ovanligt. Vi åklagare går ofta in i varandras utredningar och tar beslut om den ansvariga åklagaren själv inte har den möjligheten. Tycker du inte att det är anmärkningsvärt att utredningen legat i veckor utan att du själv har fått reda på att du är ansvarig?
- Nej det tycker jag egentligen inte. Men allt det här spelar ingen roll. Utredningen pågår och den är belagd med sekretess. Det finns inget mer att säga om den saken.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om