Relativt lugnt studentfirande
Studenterna i Västervik får gott betyg efter helgens avslutningsfirande.- Förutom ett par frihetsberövanden och några fall av misshandel så har det varit lugnt, säger vakthavande polisbefäl Kenth Andersson.
Ett vittne såg det inträffade och polisen är förhoppningsfull om att hitta gärningsmannen.
Natten till lördagen blev en 20-årig man misshandlad i korsningen Storgatan/Bredgatan. Han fick ta emot flera slag i ansiktet och en rad sparkar. Enligt ett vittne var det en 25-årig man som låg bakom misshandeln.
Natten till lördagen var det ett försök till inbrott i bil och ett bilinbrott på Trädgårdsgatan i Ankarsrum. Vid det fullbordade inbrottet stals en cd-spelare.
Samma natt råkade en parkerad bil av märket Mercedes ut för skadegörelse på Rådhusgatan i Västervik. Någon har gått på bilen så att plåten på tak och baklucka fått bucklor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!