Så många måste lämna 3M i Västervik

På tisdagen kom beskedet att 20 personer får gå från 3M i Västervik.– Vi har i dag meddelat de berörda, säger HR-direktör, Petter Hagander, på tisdagen.

Minskar personalstyrkan. - Det har varit tufft, och nöjd är man ju aldrig när folk får gå, säger IF Metalls klubbordförande Mathias Berg till VT på tisdagen.

Minskar personalstyrkan. - Det har varit tufft, och nöjd är man ju aldrig när folk får gå, säger IF Metalls klubbordförande Mathias Berg till VT på tisdagen.

Foto: Elin Lönn

Västervik2017-08-15 16:41

Det var i juni, strax före midsommar som 3M gick ut med att 20 personer på företaget varslades om uppsägning, 16 personer i produktionen och fyra tjänstemän. Företaget sa då till VT att stålindustrin gått ner under en längre tid, framförallt under de senaste tre till fyra åren. Förhandlingar med facket inleddes och har pågått under sommaren. Under tisdagen kom beskedet att 20 personer får gå.

–  Vi har i dag meddelat de berörda om beskedet, och det är totalt sett 20 tjänster det gäller, fyra tjänstemän och 16 kollektivanställda, säger Petter Hagander, HR-direktör för 3M i Sverige.

– Vi har haft fackliga förhandlingar och det har varit i en förhållandevis konstruktiv anda. Vissa av de här tjänsterna har vi löst med pensionsavgångar, men jag kommenterar inte hur många, säger han.

Mathias Berg är klubbordförande för IF Metall på 3M i Västervik. Han har varit med under förhandlingarna.

– Det har varit tufft. Och nöjd är man ju aldrig när folk får gå. Vi har gjort det bästa vi har kunnat göra i den här situationen. Tio personer som är kollektivanställda får lämna jobb de hellre hade velat ha kvar, resten har lösts med pensionavgångar och annat, säger Mathias Berg.

Hur har reaktionerna varit?

– De har känt på sig det här, så det kom inte som någon jätteöverraskning, men det är klart att det ändå blir annorlunda när beskedet kommer.

Vad händer nu?

– Vi pratar med dem och försöker hjälpa till så gott vi kan, och hjälpa var och en med pappersarbetet, säger Mathias Berg.

Han berättar att facket kommer att hjälpa till med ytterligare stöd längre fram.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om