Så vill de få bukt med den uppskjutna vården

Pengar tillsätts för att få bukt med vårdskulden efter pandemin och ökade resurser ska tillföras barn-och ungdomspsykiatrin.

Johanna Wyckman (L), Angelica Katsanidou (S) och Christer Jonsson (C) presenterade på måndagen regionplanen för 2022-2024. De vill genomföra fortsatta satsningar på nära vård och på psykiatrin.

Johanna Wyckman (L), Angelica Katsanidou (S) och Christer Jonsson (C) presenterade på måndagen regionplanen för 2022-2024. De vill genomföra fortsatta satsningar på nära vård och på psykiatrin.

Foto: Lotta Gometz

Västervik2021-10-11 12:00

Detta är exempel på områden som länsunionen – Socialdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna – vill satsa på under kommande år. På måndagen presenterade de sin regionplan för 2022–2024.

Vad gäller den uppskjutna vården, som är ett resultat av coronakrisen, vill man avsätta 142 miljoner kronor. Återstarten kräver stora resurser menar Christer Jonsson (C) och Angelica Katsanidou (S).

– Det mesta talar för att vi kan komma i fatt mot slutet av 2022, säger Christer Jonsson.

Utökad samverkan med andra regioner, är avgörande för att nå målet, menar han.

En annan investering handlar om att utöka laddinfrastrukturen för eldrivna regionbilar i Västervik. Fler laddstolpar kommer att placeras på sjukhusområdet.

Totalt uppgår investeringsutgifterna för byggnationer (laddinfrastrukturen inräknad) till 2,13 miljarder kronor under treårsperioden. Neonatalavdelningen på Västerviks sjukhus byggs om, man ska hyra in sig på den nya hälsocentralen i Gamleby och nya lokaler byggs för psykiatrin vid Västerviks sjukhus.

– Den sistnämnda är den i särklass största investeringen som utgör mer än hälften av den samlade investeringsbudgeten, säger Angelica Katsanidou.

– Det är till och med den största regionala investeringen någonsin, säger Jonsson.

Specialistpsykiatrins samtliga verksamheter ska, när den nya byggnaden står klar, samlas under ett och samma tak: rättspsykiatri, heldygnsvård och öppen vuxenpsykiatri. 

Men man vill inte bara satsa på vuxnas psykiska hälsa, utan även på barns och ungas. I dagsläget står 200 barn i kö för att få en neuropsykiatrisk utredning, säger Johanna Wyckman (L). 

Under 2022 ska man därför bland annat satsa fyra miljoner kronor för att öka tillgängligheten till BUP, barn- och ungdomspsykiatrin, förklarar hon.

Oppositionsrådet Malin Sjölander (M) ställer sig frågande till en del punkter i länsunionens budget. Hon saknar bland annat en redogörelse över hur man ska ordna el till bilarna med en elbrist under uppsegling.

– De borde ju leverera hela paketet, menar hon. 

Vidare saknar hon en mer långsiktig lokalplansutredning för Västerviks sjukhus. 

– Att man nu bygger om neonatalavdelningen är ingen långsiktig lösning. Det måste visserligen göras men huset är i dåligt skick och på sikt kan man inte bara lappa och laga. Flera av sjukhusets lokaler är gamla och i dåligt skick. Det finns ett behov av att se över hela lokalsituationen, menar hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!