Skenande klotter
"Nu måste politiker och rättsväsende ta detta på allvar."
På allt flera platser poppar det upp signaturer och budskap som målats med sprayfärg.
Skogshagaskolan fick härom dagen sin fasad nedsprayad, offentliga toaletter klottras ned dagligen och natten till onsdagen drabbades så flera veterantåg på bangården vid Västerviks station av oönskade "konstverk".
- Två av våra veteranrälsbussar fick sina sidor fyllda av klotter. Dessutom hade man sprayat ned en riktigt gammal järnvägsvagn som hör till ångloket, säger en ledsen Daniel Niklasson hos Tjustbygdens Järnvägsförening.
- När de ger sig på och skadar gamla museievagnar från början av 1900-talet har det gått för långt. De förstör ju ovärderliga kulturhistoriska värden.
Daniel Niklasson är också kritisk mot myndigheterna.
- Jag ser inte att man varken från politiskt håll eller från rättsväsendet tar detta riktigt på allvar. Klottret håller på att skena iväg totalt i Västervik just nu. Det är väl inte meningen att kommunen, ideella föreningar, fastighetsägare med flera ska drabbas som man gör.
- Det är klotter över snart sagt hela stan. Vad får turisterna för bild av Västervik?
Bara saneringsvätskorna för att tvätta bort sprayfärgen har hittills kostat Tjustbygdens Järnvägsförening närmare tio tusen kronor.
- Under tisdagen fick dessutom fem av våra medlemmar offra en hel arbetsdag på saneringen av klotter. Vi vill ju lägga vår tid och kraft åt att renovera och reparera och hålla gamla vagnar och lok i skick.
- Mitt under turistsäsongen får vi nu i stället lägga energi på att göra ren vagnar efter meningslös skadegörelse, säger Daniel Niklasson.
Just denna vecka har smalspårsvännerna sin verkliga högsäsong.
De gamla rälsbussarna från 50-talet rullar fram till den 14 september i reguljär mellan Västervik och Hultsfred. Dessutom körs just under denna vecka ett ånglok med vagnar från 20-talet två turer per dag fram och tillbaka till Ankarsrum.
- Att åka ångtåg har visat sig vara mycket populärt. Det är glädjande nog nästan fullt i vagnarna varje tur! Det var bra för oss att det regnade så mycket förra veckan. Nu finns ingen risk att gnistor från ångloket sätter eld på terrängen längs järnvägen.
Till yttermera visso ska varje kväll under Visfestivalen köras speciella natträlsbussar från Västervik ända till Hultsfred. De avgår klockan 01.15 natten till fredag, lördag och söndag.
- Vi vill ge tillbaka lite till alla de som bor utmed smalspårsbanan Västervik-Hultsfred. Nu kan de åka in till Västervik om kvällarna utan att behöva slåss om vem som ska köra bilen och de behöver heller inte ta en dyr taxi hem, säger Daniel Niklasson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!