Det kan låta konstigt med brandrisk. Det var inte länge sedan snön smälte bort, porlar friskt i naturen och termometern visade på tisdagen bara ensiffriga tal.
– Folk har svårt att förstå hur det kan vara torrt nu, men det är fjolårslöven och gamla kvistar som gör att det lätt tar sig. Blåser det lite och solen ligger på så ökar brandrisken, säger Joakim Jansson, förvaltningschef på räddningstjänsten.
Än så länge har räddningstjänsten inte behövt rycka ut på någon gräsbrand, men risken är stor under de kommande veckorna.
– Bränderna kommer när folk börjar röra sig i naturen. Man grillar eller slänger en fimp oförsiktig. Ibland är orsaken att någon eldar just gamlar löv och gammalt gräs, säger Joakim Jansson.
Han räknar med att brandrisken ska minska i takt med att vårgrönskan får överhanden.