Snabbväxare Orsab byter vd

I fem år har Ostkustens Riv och Sanering vuxit stadigt. Häromveckan utsågs företaget till ett Gasellföretag. Samtidigt kliver grundaren Fredrik Strand åt sidan, och släpper vd-posten för att ägna sig åt andra uppgifter i företaget.

I nya roller på Ostkustens Riv och Sanering. Fredrik Strand lämnar vd-posten för att koncentrera sig på affärsutveckling, medan Michele Ciminita tar över som vd. I förgrunden Micheles hund Tretton.Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

I nya roller på Ostkustens Riv och Sanering. Fredrik Strand lämnar vd-posten för att koncentrera sig på affärsutveckling, medan Michele Ciminita tar över som vd. I förgrunden Micheles hund Tretton.Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Foto: Ellen Nielsen Kindstrand

Västervik2012-10-12 00:00

VT träffar Fredrik Strand och den tillträdande vd:n Michele Ciminita i deras lokal på Mogatan i Västervik. Det har varit några händelserika veckor. Företaget utsågs i förra veckan till det fjärde snabbast växande företaget i Kalmar län.

På onsdagen meddelade grundaren Fredrik Strand att han överlåter rollen som vd i företaget till Michele Caminita.

Varför?
- Jag är världens sämsta vd, säger Fredrik, och skrattar men fortsätter: Jag ska fortsätta i företaget, men göra det jag tycker är roligt och är bra på: Affärsutveckling av företaget.

En ledtråd till hur det har varit, och hur Fredrik vill arbeta får man av att dörren till det lilla kontoret täcks av en fondtapet med en bild på Fredrik Strand bakom skrivbordet.

- Folk tyckte att jag var på kontoret så sällan, så att vi gjorde det som ett skämt. Jag tycker om att vara ute och träffa kunder, säger han.

Trots det, eller just därför, har det gått bra för Ostkustens Riv och Sanering, Orsab. Företaget som arbetar med stambyten, miljörivningar, miljösanering och håltagning har vuxit stadigt sedan starten för fem år sedan.

När Fredrik Strand startade företaget växte det tämligen omgående till fyra anställda, i dag har man 15 anställda.

I år kvalificerade man in sig som ett Gasellföretag. Affärstidningen Dagens Industri lyfter fram medelstora företag som visat en stadig tillväxt de senaste tre åren, och som har sunda finanser.

- Först var vi inte så imponerade, men när vi förstod att det är mindre än 0,5 procent av företagen i Sverige som lever upp till kraven så kändes det som en väldigt stor sporre, säger Fredrik Strand.

Kan utmärkelsen betyda något för företaget?
- Internt är det en uppmuntran både för oss och våra anställda, säger Michele Caminita.

De upptäckte en annan fördel när de såg vilka andra företag som utsetts till Gasellföretag. Inte mindre än 40 procent av dem finns i byggbranschen. Många av dem skulle kunna vara möjliga kunder eller samarbetspartners till Orsab. Att då själv vara ett Gasellföretag är bra.

Kan ni fortsätta att växa i samma takt, eller har ni nått en lagom nivå?
- Ambitionerna är desamma. Vi ska fortsätta som förut, säger Michele Caminita.

En del förändringar är det tänkt att bli. De beskriver det som att företaget under perioder lidit av växtvärk. Nu ska organisationen bli mer professionell. Sedan tidigare har Fredrik tagit in externa styrelseledamöter som hjälper till med ledningen av företaget. Den nya vd:n är ytterligare ett steg.

Michele Caminita är visserligen en internrekrytering, men Fredrik berättar att han inte bara ville lita på sin egen magkänsla:

- Jag anlitade ett rekryteringsföretag som gick igenom 15 ansökningar. De presenterade tre kandidater och Michele var en av dem.

Gasellföretag

En Gasell har:

En omsättning som överstiger 10 Mkr

Minst tio anställda

Minst fördubblat sin omsättning, om man jämför det första och det senaste räkenskapsåret

Ökat sin omsättning varje år de senaste tre åren

Ett samlat rörelseresultat för de fyra räkenskapsåren som är positivt

I allt väsentligt vuxit organiskt, inte genom förvärv eller fusioner

Sunda finanser

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om