Snickeri i Helgenäs stoppas av kommunens misstag?

Kristoffer Katsanidis vill flytta sitt snickeri till Helgenäs hamn där han äger en fastighet. Men än har det inte lyckats. Han anser att kommunen gjort allvarliga misstag när den skrev avtal med Edsbruks Holding, misstag som hindrar honom från att utveckla sin verksamhet.

Än så länge är det väldigt lugnt i Helgenäs hamn, men snart kan det vara full fart. Hit vill Kristoffer Katsanidis flytta sitt snickeri, men ännu har han inte fått tillstånd. Han anser att kommunen gjort misstag när den skrev opitonsavtal med Edsbruks Holding. FOTO: HANS BRANDIN

Än så länge är det väldigt lugnt i Helgenäs hamn, men snart kan det vara full fart. Hit vill Kristoffer Katsanidis flytta sitt snickeri, men ännu har han inte fått tillstånd. Han anser att kommunen gjort misstag när den skrev opitonsavtal med Edsbruks Holding. FOTO: HANS BRANDIN

Foto: Brandin Hans

Västervik2008-04-10 00:05
Just nu är det tomt och öde på hamnplanen i Helgenäs. Men snart kan det vara full fart i området. Dels vill Kristoffer Katsanidis flytta sitt snickeri dit, dels vill Edsbruks Holding bygga en semesterby på området. Intressen som till viss del står i konflikt. Byggnaden som Kristoffer Katsanidis köpt ägdes tidigare av hans far som hade den till auktionshall och före det var det snickeri. Från början var där ett sågverk och byggnaden är taxerad som industrifastighet, men senaste bygglovet gällde auktionsverksamhet.Kommunen har givit Edsbruk Holding option på att planera området för bostäder och marina utan några förbehåll. Ett snickeri av den omfattningen som Kristoffer Katsanidis bedriver måste ha ett skyddsavstånd till närmaste bostad, absolut minimum är 50 meter. Dessutom krävs reducering av ljud och utsläpp, något som Katsanidis säger sig klara av. Men Edsbruks Holding vill inte gå med på några inskränkningar, som att inte bygga bostäder inom 50 meter från det tänkta snickeriet.- Byggnadsnämnden hade två vägar att gå. Antingen bevilja sig själv anstånd med Katsanidis bygglovsansökan tills området är planlagt. Ett sådant beslut kan inte överklagas och därför valde nämnden att avslå. Så blev det, säger Eilert Johansson, på miljö- och byggnadskontoret. Om man kan visa på att verksamheten inte är störande för omgivningen kan nämnden möjligen ge ett positivt förhandsbesked. Men parterna har hittills inte varit överens, exempelvis finns delade meningar om ljudnivåerna.- Edsbruks Holding påstår att det är möjligt att ljudisolera så att vi kan komma överens, säger Kristoffer Katsanidis. Men de begär att jag ska komma ner i 30 decibel, en orimligt låg nivå som i princip medför lika högt ljud som ett normalt samtal. Så det är uteslutet, däremot kan vi komma ner i normala värden, som är 50 decibel dagtid och 40 nattetid.- Vi vänder oss mot att vi inte blev tillfrågade innan kommunen gav option åt Edsbruks Holding, vi har inte fått föra vår talan i saken och nu har vi tvingats anlita en advokat för att reda ut ifall kommunen har gjort fel. Vår fastighet är utan tvivel en industrifastighet, ändå finns inga begränsningar i den option som Edsbruks Holding fått. Det tycker vi är fel.- Jag har ökat personalstyrkan till sju personer, säger Kristoffer Katsanidis. Men jag förlorar kunder varje dag på grund av det här, jag kan inte ta alla jobb som jag skulle kunna göra eftersom jag inte kan utvecklas. Jag ser gärna att området blir planlagt för bostäder, för det betyder jobb för mig, men jag vill också kunna verka i Helgenäs hamn där det står en tom lokal, som dessutom är min egen, perfekt för mina behov och bara väntar.Ingvar Ahlström, ordförande i miljö- och byggnadsnämnden: - Målsättningen är att båda ska kunna verka i Helgenäs hamn. Både snickeri och marina, men parterna är ännu inte helt överens. Jag tror att det ska kunna lösa sig för både snickeriet och marinan är viktiga för kommunen. Nu blir det kommunstyrelsen som får försöka lösa frågan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om