Snöskottning - alternativ julklapp?
År 1950 slängde vi 150 kilo sopor per person och år i Sverige. 1980 var siffran 300 kilo. I dag, 2010, slänger vi nästan ett halvt ton sopor per person varje år.
Varje svensk fyller i genomsnitt 20 soptunnor med avfall per år. - Vi beter oss som om vi skulle ha tillgång till tre jordklot men vi har ju bara ett. Men man får inte ge upp hoppet. Vi kan bättra oss, säger Bo Sparrström från Västervik Miljö och Energi. Bredvid honom syns Mikael Nyman (till vänster) och Robert Graunert (till höger).
Foto: Ilka Ranta
- Glas exempelvis.Vad är vi sämre på?
- Matavfall. Men vi står faktiskt i startgroparna för ett nytt försök som förhoppningsvis ska göra oss bättre på detta. I vår kommer Västervik Miljö och Energi att placera ut matavfalls-tunnor för insamling i tre olika villaområden, ett i Överum och två i Västervik. 2012 ska vi dra i gång det här i stor skala, berättade Bo Sparrström.Vad ska vi som privatpersoner tänka på för att minska vårt avfall?
- I första hand att konsumera mindre. Vårt levnadssätt, i Sverige och i större delen av västvärlden, kräver egentligen tre jordklot men vi har ju bara ett.Under lördagens snöyra var det knappast någon rusning till kampanjen på Fiskaretorget, trots att det bjöds på glögg och pepparkakor. De som trots allt kom förbi fick varsitt presentkort - dock inte till någon butik. - Tanken är att man fyller i det själv och ger bort en hållbar gåva. Det kan exempelvis handla om en middag, en massage eller varför inte snöskottning?, föreslog Mikael Nyman.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!