Hur ska då detta finansieras? Vill ni höja skatten?
- Nej, det vore bara trams. Lokalt går det naturligtvis inte att hitta sätt att finansiera allt detta på poängterar Socialisternas ordförande Johannes Regell.
- I budgeten räknar vi upp vad vi anser behövs för att Västerviks kommun ska kunna fullfölja sitt uppdrag gentemot kommunens medborgare.
- Den borgerliga regeringen har skurit ner på välfärden under flera års tid. Och vi menar att staten bör skjuta till de här pengarna till kommunen. Det vore inte mer än rätt. De krav vi ställer är inte orimliga, menar Regell.
"Socialistisk välfärdsbudget för Västerviks kommun" innehåller en lång lista med punkter på satsningar och förändringar man vill få till stånd.
Bland annat kräver medlemmarna:
Att grundandet av nya friskolor och planer på alternativa driftsformer ska stoppas, att speciallärare, specialpedagoger, kuratorer och skolsköterskor ska finnas på varje skola för att skapa en trygg miljö.
Att samtliga äldreboenden med behov av renovering renoveras snarast och att alla planerade renoveringar tidigareläggs.
Att den centralt lagade och kylda maten avskaffas för att i stället tillagas där den ska ätas, inom såväl äldreomsorgen som barnomsorgen.
Att frukost serveras till barn och elever i grundskolan och gymnasiet.
- Västervik är en trasig stad med många arbetslösa. Barnfattigdomen ökar även här. Barn skickas iväg till skolan utan frukost. För 20 år sedan serverades ju frukost i skolan. Det var rena dumheten att skära ner på det, säger Johannes Regell.
Socialisterna kräver också - som enda punkt under rubriken besparingar - att löner och arvoden för anställda politiker sänks till en genomsnittlig lärarlön.
- Det är framför allt en principfråga för oss, säger Regell.