Stora förluster inom vårdbolaget
Bolaget bakom Överums läkarmottagning, Göran Nilsson Medicinkonsult AB, har enligt revisorerna i flera år gått med kraftiga förluster.Redan första verksamhetsåret, 2003, var bolagets hela aktiekapital förbrukat och styrelsen tvingades upprätta en kontrollbalansräkning.
Den ackumulerade förlusten för Göran Nilsson Medicinkonsult AB har - i och med en förlust på 151 000 kronor räkenskapsåret 2006 - växt till 407 285 kronor.
Den ansamlade förlusten föreslogs precis som förra året överföras i ny räkning, till årsredovisningen för 2007.
Göran Nilsson Medicinkonsult AB har ända sedan starten haft en negativ soliditet.
Företagets egen auktoriserade revisor pekade på flera allvarliga brister i sin revisionsberättelse den 18 juni 2007:
"Den ansamlade förlusten uppgår till en sådan nivå att bolagets eget kapital är förbrukat till fullo. Jag vill erinra om att styrelsen är skyldig att upprätta en särskild kontrollbalansräkning samt vidta åtgärder enligt paragraferna 13-20 i Aktiebolagslagens (ABL) kapitel 25", skriver han. Och tillägger:
"Det finns risk att bolaget numera bedrivs med personligt betalningsansvar. Vid ett flertal tillfällen under året har skatter och avgifter betalats för sent".
Paragraferna 13-20 i Aktiebolagslagens 25:e kapitel handlar om kontrollbalansräkning, likvidation av företag etc.
Även i årsredovisningarna för 2003 och 2005 informerade i sin revisionsberättelse den dåvarande revisorn om styrelsens ansvar att upprätta en kontrollbalansräkning.
Nettoomsättningen i Göran Nilsson Medicinkonsult AB har de senaste tre åren legat på 3,7 - 3,9 miljoner kronor.
Bolagets styrelse - där doktor Göran Nilsson är ende ledamot - tog 2006 ut löner, pensionskostnader och andra ersättningar till ett belopp av totalt 1 359 345 kronor. Utöver de sociala kostnaderna, som för hela aktiebolaget uppgick till ytterligare 810 145 kronor.
Löner, pensionskostnader och andra ersättningar till de övriga fem anställda i bolaget uppgick samma år till sammanlagt 1 287 145 kronor.
3,2 miljoner kronor från landstinget
2003, 2004 och 2005 tog styrelsen i Göran Nilsson Medicinkonsult AB ut 747 556 kronor, 1 118 086 kronor respektive 1 119 687 kronor i löner, pensionskostnader och andra ersättningar.
I går, onsdagen den 14 november, hade företaget ett minus om 142 138 kronor på sitt skattekonto och får för detta punga ut med en 19-procentig kostnadsränta på beloppet från och tisdagen den 13 november. Aktiebolag ska betala in sin F-skatt den 12 i varje månad.
Ersättningen från landstinget till Göran Nilsson Medicinkonsult AB var 3,3 miljoner kronor 2005 och 3,2 miljoner kronor 2006.
I går, onsdagen den 14 november, hade företaget ett minus om 142 138 kronor på sitt skattekonto och får för detta punga ut med en 19-procentig kostnadsränta på beloppet från och tisdagen den 13 november. Aktiebolag ska betala in sin F-skatt den 12 i varje månad.
Ersättningen från landstinget till Göran Nilsson Medicinkonsult AB var 3,3 miljoner kronor 2005 och 3,2 miljoner kronor 2006.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!